Okres próbny dla młodych kierowców, powrót „zielonego listka”, nowe zasady redukcji punktów karnych czy zwiększenie funkcjonalności CEPiK – to tylko niektóre zmiany, które czekają użytkowników aut w 2017 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze nowelizacje, które obowiązywać będą w nadchodzącym roku.
Największe zmiany przepisów, dotyczyć będą młodych kierowców. Już od 1 stycznia 2017 roku każdy, kto po raz pierwszy zda państwowy egzamin w kategorii B, zostanie objęty 2-letnim okresem próbnym, który dopuszcza możliwość popełnienia jedynie 2 wykroczeń w ciągu 24 miesięcy. Jeżeli ich liczba zostanie przekroczona, wtedy Starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Ponadto, pomiędzy 4, a 8 miesiącem od uzyskania „prawka”, każdy nowicjusz odbędzie płatny kurs teoretyczno-praktyczny, prowadzony przez Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń w ruchu drogowym. Zajęcia terenowe mają mieć formę ćwiczeń, instruujących m.in. jak poruszać się na zakręcie na śliskiej nawierzchni i jak wychodzić z nieplanowanego poślizgu. Na wykładach natomiast, omówione zostaną czynniki wpływające na bezpieczeństwo na drodze, problematyka i przyczyny wypadków oraz psychologiczne aspekty związane z prowadzeniem samochodu. Koszty szkolenia szacowane są na ok. 300 zł i będą je pokrywać sami kierowcy.
Jednak to nie wszystko. Przez pierwsze 8 miesięcy, debiutantom nie wolno przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza tym terenem. Również na dwujezdniowych drogach ekspresowych i autostradach będzie wprowadzony limit – 100 km/h – nawet jeżeli znaki zezwalają na więcej. Obowiązkowym oznaczeniem aut młodych kierowców został dobrze już znany „zielony listek”, okrągła nalepka barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego, umieszczana z przodu i z tyłu samochodu.
Nowe prawo bezpośrednio wpłynie na osoby chcące rozpocząć karierę zawodowego kierowcy. Te, które uzyskają prawo jazdy kat. B po 1 stycznia 2017 roku, przez okres 8 miesięcy nie będą̨ mogły podejmować pracy zarobkowej, np. w charakterze taksówkarza. Przepis ten dotyczyć ma wszystkich – samozatrudnionych, posiadających umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną.
Kierowców z wieloletnim stażem także czeka niespodzianka – nowelizacja zasad przyznawania i redukcji punktów karnych. Przy popełnieniu kilku wykroczeń jednocześnie, policjant będzie mógł zasądzić ich maksymalnie 10. Po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierujący nie straci prawa jazdy. Zostanie natomiast skierowany przez Starostę, na 28-godzinny kurs reedukacyjny, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zobowiązany do uzyskania w ciągu 6 tygodni stosownego zaświadczenia od psychologa. Planowana opłata szkolenia ma wynosić 500 zł. Obejmie go także 5-letni okres kurateli, w ciągu którego procedurę zerującą będzie można odbyć tylko 1 raz, a zdobycie kolejnych 24 punktów grozi utratą uprawnień i koniecznością ponownego podejścia do egzaminu.
Wszystkich zainteresowanych dotyczyć będą zmiany administracyjne. Od dawna planowana reforma Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w końcu wejdzie w życie. Projekt ma na celu unowocześnienie i modyfikację struktury CEPiK, a także stworzenie Centralnej Ewidencji Posiadaczy Kart Parkingowych. Ponadto rozszerzeniu ulegnie elektroniczny dostęp do informacji. Dzięki niemu, interesant samodzielnie sprawdzi ilości zgromadzonych punktów karnych, ważność polisy OC oraz bez problemu odnajdzie wszelkie niezbędne informacje o ośrodkach szkolenia kierowców, egzaminatorach i instruktorach.