Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszych czasach oznacza swobodę i niezależność. W małych miastach i na wsiach, gdzie różne formy transportu, np.: komunikacja miejska, czy tramwaj są ograniczone, posiadanie prawa jazdy umożliwia kontrolę, kiedy i gdzie chcemy udać się w podróż.
Zmiany w przepisach i wszechobecna cyfryzacja pozwalają uwolnić się od posiadania fizycznej kopii dokumentów przy sobie. Nie inaczej jest w przypadku prawa jazdy, którego kierowcy już od jakiegoś czasu nie muszą posiadać przy sobie podczas kierowania samochodami. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły.
Od kiedy nie trzeba posiadać przy sobie prawa jazdy?
Do niedawna wielu kierowców wsiadając za kierownicę pilnowało, aby posiadać przy sobie prawo jazdy. Wszak ten dokument stwierdza, kto i jakie pojazdy może prowadzić.
Od 05.12.2020 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu.
Warto nadmienić, że od 01.10.2018 roku kierowcy nie są zobowiązani także do posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.
Co w przypadku kontroli drogowej?
Wielu kierowców zastanawia się, co w sytuacji, kiedy jedziemy bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, aktualnej polisy OC a zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej. Musimy wtedy posiadać przy sobie dowód osobisty. Dzięki niemu policja będzie w stanie zidentyfikować tożsamość kierowcy oraz użyć specjalnej bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Baza ta umożliwia sprawdzenie:
- prawa jazdy (czy kierujący pojazdem je posiada),
- polisy OC,
- ważności badania technicznego pojazdu,
- parametrów technicznych pojazdu,
- liczby punktów karnych.
Kto musi posiadać prawo jazdy przy sobie?
Przepisy znoszące wymóg posiadania przy sobie prawa jazdy są sporym udogodnieniem dla kierowców, jednak nie dotyczą one wszystkich kierujących. Możemy wymienić dwie sytuacje, kiedy wymagane jest posiadanie kompletu dokumentów:
- Kierowcą jest obcokrajowiec, który zdobył uprawnienia do prowadzenia w swoim kraju. Nie jest istotne czy taka osoba tylko przejeżdża przez Polskę czy mieszka tutaj np.: czasowo lub na stałe. Taki kierowca, aby korzystać z przywileju nieposiadania przy sobie prawa jazdy, jest zobowiązany wymienić je na polskie.
- Kierowcą jest obywatel Polski, który uzyskał uprawnienia do kierowania pojazdami poza granicami kraju.
Jak widać posiadanie przy sobie prawa jazdy nie jest wymagane prawnie (z drobnymi wyjątkami), ale czasami warto posiadać przy sobie komplet dokumentów. Kolizje drogowe to zdarzenia, które mogą spotkać każdego kierowcę w najmniej oczekiwanym momencie. W takich sytuacjach posiadanie przy sobie dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC są wskazane, aby załatwić wszystkie procedury, np.: spisanie oświadczenia z uczestnikiem kolizji na miejscu. Nie musimy wtedy stresować się i pamiętać, aby wykonać tę czynność w późniejszym terminie.