Każda pora roku wymaga od kierowcy dostosowania stylu jazdy do panujących warunków. Jest to konieczne nie tylko ze względu na komfort prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo podróży.
Zima, to specyficzna pora roku, kiedy czasem nawet najprostsze manewry wymagają zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich umiejętności.
Sprawdź auto przed podróżą
Przed wyjazdem zadbaj o sprawność Twojego samochodu. Sprawdź płyny eksploatacyjne (pamiętaj, aby te wrażliwe wymienić przed sezonem na zimowe), oświetlenie, jakość piór wycieraczek i stan opon. Nie ryzykuj.
Ruszanie z miejsca
Podczas zimowej aury nawet pozornie czarna nawierzchnia może okazać się bardzo śliska. Aby uniknąć buksowania kół zawsze ruszaj ostrożnie – po wrzuceniu „jedynki” delikatnie naciskaj pedał gazu i równie delikatnie puszczaj sprzęgło. Jeśli koła zaczynają się ślizgać, przez kilka metrów jedź z lekko wciśniętym pedałem sprzęgła.
Uwaga, gwałtowne wciśniecie pedału gazu może pogorszyć sytuację, ponieważ opony wyślizgają warstwę lodu i ruszyć będzie jeszcze trudniej.
Możesz także spróbować ruszać z drugiego biegu. Jeśli to nie pomoże podłóż pod jedno z kół napędzanych dywanik samochodowy lub podsyp piaskiem. Na bardzo trudnych odcinkach drogi (np. w górach) mogą się przydać łańcuchy.
Hamowanie
Jak już ruszyliśmy czas pomyśleć o hamowaniu. Nigdy nie wykonuj tego manewru gwałtownie. Pamiętaj, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest znacznie dłuższa niż na suchej drodze. Zawsze zachowuj odpowiedni odstęp od innych aut, a zbliżając się do skrzyżowania rozpocznij hamowanie znacznie wcześniej.
Uwaga, jeśli auto zaczyna się ślizgać, nie wpadaj w panikę i nie dociskaj pedału hamulca. To tylko pogorszy sytuację i uniemożliwi kontrolowane wyprowadzenie pojazdu z poślizgu.
Stosuj hamowanie pulsacyjne. Możesz także hamować silnikiem – zawczasu redukuj biegi, a pojazd sam wytraci prędkość. Ważne, aby zrobić to płynnie, bez szarpnięć.
Pokonywanie oblodzonej górki
Zbliżając się do wzniesienia w miarę możliwości i ostrożnie rozpędź nieco auto, a następnie staraj się utrzymać prędkość. Nie wykonuj gwałtownych manewrów.
Ustaw taki bieg, który pozwoli na niezmienianie go na niższy w czasie jazdy. Jeśli jednak koła zaczynają buksować, zatrzymaj auto i spróbuj ponownie ruszyć.
Nie dodawaj gazu. Utrzymuj koła ustawione na wprost. Pokonując górkę utrzymuj bezpieczny odstęp od poprzedzającego auta, a najlepiej (jeśli to możliwe) poczekaj aż poprzedzający samochód wjedzie na zniesienie (szczególnie jeśli podjazd jest stromy).
Po pokonaniu szczytu zdejmij nogę z gazu, utrzymuj bezpieczną odległość i nie wykonuj gwałtownych manewrów. Nie „wrzucaj na luz”.
W przypadku dużych wzniesień (np. w górach) użyj łańcuchów.
Utrata przyczepności
Zawsze bierz pod uwagę możliwość wystąpienia poślizgu. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Nie wykonuj gwałtownych manewrów. Nie wciskaj gwałtownie pedału hamulca. Kierownicą i pedałem gazu operuj delikatnie. Staraj się wyczuć auto.
Niestety poślizg na lodzie jest trudny do opanowania, a często nawet niemożliwy, dlatego najlepiej nie prowokować niebezpiecznych sytuacji i zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.