Nagła awaria auta w trasie to niemały kłopot. Jeśli nie da się szybko naprawić usterki, cóż… czas na hol. Wielu ubezpieczycieli w pakiecie ubezpieczeniowym oferuje także holowanie, ale tylko w określonych przypadkach i na określonym dystansie. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz skorzystać z opcji profesjonalnej zadbaj, aby holowanie pojazdu było maksymalnie bezpieczne.
Wyposażenie
Holowanie auta wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Podstawowym elementem dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t jest syntetyczna lina holownicza o długości od 4 do 6 metrów, którą można nabyć praktycznie na każdej stacji paliw i w sklepie motoryzacyjnym lub opcjonalnie tzw. hol sztywny. Kolejną niezbędną rzeczą jest obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy. Należy go umieścić po lewej stronie holowanego pojazdu.
ZASADY HOLOWANIA
- Pojazdy holujący i holowany muszą być prowadzone przez osoby z uprawnieniami. W samochodzie holowanym powinien siedzieć kierowca bardziej doświadczony. Obydwaj kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność.
- Lina holownicza musi być przyczepiona w taki sposób, aby nie doszło do jej rozłączenia. Hol można przypiąć wyłącznie do haka i uszu holowniczych – w większości osobówek są one wkręcane w specjalnie przygotowane, zamaskowane zaślepką miejsce. Nigdy nie montuj liny do zderzaka, czy innej części samochodu.
- Lina holownicza musi być zawsze napięta, aby nie doszło do zbyt gwałtownego pociągnięcia auta i ewentualnego uszkodzenia.
- Na drodze z dwoma lub trzema pasami ruchu w jednym kierunku holujące pojazdy muszą zawsze jechać prawym pasem.
- Chęć zmiany pasa lub skrętu muszą sygnalizować obydwa samochody.
- Pojazd holowany powinien hamować mocniej niż holujący.
- Warto, aby kierowcy mieli stałą łączność na wypadek konieczności awaryjnego hamowania.
- Należy unikać dróg o dużym natężeniu ruchu.
- Nie wolno holować auta z automatyczną skrzynią biegów (grozi to poważną awarią).
Wyposażenie jest, co teraz?
Kodeks drogowy wyraźnie określa warunki holowania pojazdu. Zgodnie z artykułem 31. „kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
- prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem;
- pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności;
- w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim;
- pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;
- pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;
- w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy;
- odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim, przy czym połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej; przepisu tego nie stosuje się w razie holowania pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”[1].
PODCZAS HOLOWANIA NIE WOLNO WŁĄCZAĆ ŚWIATEŁ AWARYJNYCH.
Jakich pojazdów nie wolno holować? Takich z awarią układu kierowniczego lub hamulcowego. Nie można także holować kilku aut na raz.
[1] Art. 31 Ruch pojazdów Holowanie, www.kodeks-drogowy.dlakierowcy.info