Gołoledź to najniebezpieczniejsze zjawisko pogodowe, z jakim spotykają się kierowcy u progu zimy (oraz nierzadko na przełomie zimy i wiosny). Droga, która tylko pozornie jest bezpieczna zmienia się niepostrzeżenie w niebezpieczne lodowisko.
Marznący deszcz niczym nie różni się od zwykłego, ale w zetknięciu z powierzchnią drogi zachowuje się zupełnie inaczej – szybko tworzy cienką warstwę lodową, która zawiera niewiele pęcherzyków powietrza. Brak bąbelków w lodzie powoduje, że jest on całkowicie przezroczysty i przyjmuje ten sam kolor, co powierzchnia. Gołoledź nazywana jest czarnym lodem właśnie od koloru jezdni, która zdradliwie błyszczy, wyglądając jakby była mokra. Zjawisko to dotyczy każdej nawierzchni, w tym jasnych dróg, takich jak beton, a nawet drogi z kostki brukowej. Nie ma znaczenia, czy pomarańczowa. Ten rodzaj lodu jest prawie niewidoczny gołym okiem na jakiejkolwiek powierzchni.
Jak rozpoznać gołoledź?
Wjeżdżając w teren pokryty czarnym lodem ma się wrażenie, że samochód wręcz płynie po jezdni – występuje wtedy bardzo niski opór toczenia kół i zmniejszona głośność opon. Kierownica pracuje bardzo lekko, a także często nie współpracuje z kierowcą. Jeśli w czasie podróży trafisz na marznący deszcz – koniecznie zwolnij, ale nie hamuj gwałtownie. Zwiększ dystans między samochodami i nie wykonuj gwałtownych manewrów kierownicą. Bądź czujny i miej oczy dookoła głowy.
Uwaga na mgły
Mgła to maleńkie cząsteczki wody zawieszone w powietrzu. To chmura, która tworzy się na poziomie gruntu, gdy temperatura spada na tyle, aby nasycić powietrze, wtedy para wodna w powietrzu skrapla się, tworząc zawieszone kropelki wody.
Gdy jest ciemno, widoczność na drodze w czasie mgły pogarsza się, ponieważ cząsteczki wody odbijają światło od reflektorów i świateł ulicznych tworząc odblaski.
Pamiętaj:
- Zwolnij.
- Wyłącz długie światła. Włącz światła przeciwmgłowe, sprawdź czy poprawiają one widoczność.
- Użyj wycieraczek w najwolniejszym trybie, aby na bieżąco usuwać wodę, która osadza się na szybie.
- Upewnij się, że jesteś widoczny dla kierowców z tyłu, jeśli widoczność jest mniejsza niż 50 merów włącz światła przeciwmgłowe tylne (pamiętaj, żeby je wyłączyć od razu kiedy widoczność poprawi się).
- Zwiększ odległość od poprzedzającego pojazdu.
- Wykorzystaj malowane linie lub krawędź drogi jako wskazówki. Używaj prawej krawędzi drogi, a nie linii środkowej, jeśli to możliwe, ale bądź czujny – skrajem drogi może poruszać się np. pieszy.
- Hamuj delikatnie i wcześnie, aby światła hamowania ostrzegały kierowców.
- Nie wyprzedzaj, jeśli nie jest to konieczne.
- Wyłącz głośną muzykę. Słuchaj dźwięków z drogi.