24 listopada 2020 r. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dokument ten wprowadza szereg rozwiązań, których celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Czego dotyczą zmiany? Prezentujemy poniżej.
Większa ochrona pieszego
W ramach tej regulacji, kierującego pojazdem obowiązywać będzie więcej powinności. Będzie on zobowiązany do:
- dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale też jego okolicy,
- stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych oraz tym, którzy wchodzą na przejście,
- zmniejszenia prędkości zbliżając się do przejścia dla pieszych tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego,
- ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim.
Czy piesi nie muszą już uważać?
Oczywiście muszą. Pieszego nadal obowiązuje zasada zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, dodatkowo obowiązek ten został rozszerzony o zachowanie ostrożności podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko. Na pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych spoczywał będzie także obowiązek polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w taki sposób, aby można było szybko zareagować.
Telefon do kieszeni
Projekt ustawy zakłada zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia ograniczającego uważność w trakcie wchodzenia na jezdnię / torowisko lub przechodzenia przez jezdnię / torowisko (także w obrębie przejść dla pieszych).
Zachowaj odstęp
W projekcie ustawy zaproponowano zapis, który mówi o tym, aby na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość pomiędzy pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Co to znaczy? Otóż kierowca jadący z prędkością 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym go samochodem, jadąc 120 km/h – 60 m, a 140 km/h – 70 m.
Odstępstwo od tego przepisu ma dotyczyć wyłącznie wykonywania manewru wyprzedzania.
Równa prędkość w dzień i w nocy
W obszarze zabudowanym prędkość wynosić będzie do 50 km/h zarówno w dzień, jak i w nocy. Z analiz wynika, że różnica 10 km/h ma duże znaczenie dla długości drogi hamowania oraz potencjalnych skutków ewentualnych zdarzeń drogowych.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: www.krbrd.gov.pl/zwiekszamy-bezpieczenstwo-ruchu-drogowego