Instalacja elektryczna stanowi ważny element każdego auta. Kable, kabelki, przekaźniki, odbiorniki, a wśród nich one – bezpieczniki.
To jedne z najmniejszych detali w instalacji elektrycznej pojazdu. Wielu kierowców nawet nie wie o ich istnieniu. Wielu coś tam słyszało, ale gdzie je znaleźć i po co zawracać sobie nimi głowę…
Jak działa bezpiecznik w aucie? Ogólnie bardzo prosto – każdy stanowi zabezpieczenie danego obwodu elektrycznego i jego „najsłabszy punkt”. Zadaniem bezpieczników samochodowych jest ochrona odbiorników elektrycznych oraz całej instalacji przed zniszczeniem na skutek nagłego wzrostu natężenia prądu. W skrajnych przypadkach przeciążenie obwodu mogłoby skutkować nawet pożarem. W czasie, kiedy natężenie jest zbyt wysokie bezpiecznik przepala się i dzięki temu wyłącza obwód.
Użycie w instalacji elektrycznej kilkudziesięciu bezpieczników jest koniecznością, ponieważ obwody pełnią różne funkcje i ważne jest, aby awaria w jednym elemencie nie miała bezpośredniego wpływu na inny, a zwłaszcza ten od którego zależy bezpieczeństwo podróży.
Zadaniem bezpieczników jest ochrona każdego elementu instalacji elektrycznej auta – od drobnych, takich jak radio, klakson czy światła, po te ważniejsze, np. komputer pokładowy. Każdy samochód wyposażony jest również w bezpiecznik główny, który może całkowicie odciąć zasilanie w pojeździe.
Gdzie w aucie znajdziemy bezpieczniki?
Bezpieczniki samochodowe znajdują się w dwóch miejscach:
- pod maską, w komorze silnika – najczęściej nad prawym lub lewym nadkolem, nieco rzadziej w okolicach podszybia. W niektórych modelach dostęp do skrzynki z bezpiecznikami możliwy jest po wyjęciu akumulatora;
- pod deską rozdzielczą lub po stronie pasażera.
Kolory i ich znaczenie
W każdym aucie funkcjonuje kilka rodzajów bezpieczników, które różni wielkość i kolor. Każdy odpowiada za inne natężenie prądu – o tym, jakie natężenie ma konkretny bezpiecznik informuje nas właśnie jego kolor.
Obecnie większość bezpieczników ma półprzezroczystą obudowę, dlatego dosyć łatwo jest znaleźć ten przepalony. Jeśli jednak nadal w aucie znajdują się bezpieczniki starszej generacji, znalezienie tego uszkodzonego zajmie trochę więcej czasu.
Jak już ustalisz, który z bezpieczników uległ awarii, wymień go na identyczny pod względem budowy i natężenia prądu.
Jeśli awaria była spowodowana chwilowym zwarciem, to wymiana bezpiecznika na nowy powinna rozwiązać kłopot. Jeśli natomiast sytuacja się powtórzy, to znaczy, że awaria nie została trwale usunięta i należy poszukać przyczyny jej występowania.