Z najnowszych badań wynika, że ok 2,5 mln Polaków codziennie dojeżdża do pracy nawet kilkadziesiąt kilometrów.
Przynajmniej połowa z nich korzysta z własnego środka transportu, nie zabierając ze sobą pasażerów. Jaki jest tego efekt? Korki, wypadki drogowe oraz większe zanieczyszczenie środowiska. Rozwiązaniem jest tzw. carpooling – system zorganizowanych, wspólnych przejazdów. Sam pomysł, polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie użytkowania samochodu, dojeżdżających do danego miejsca, na tych samych trasach. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy z różnych względów na danym odcinku nie jest uruchamiany zorganizowany transport zbiorowy.
Idea carpoolingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych po II Wojnie Świtowej – rząd zachęcał Amerykanów do grupowego podróżowania, w celu zmniejszenia zużycia benzyny w transporcie indywidualnym. Pomysł szybko przedostał się do krajów Europy Zachodniej i stał się popularny szczególnie we Francji i Niemczech. W latach 70-tych XX wieku, podczas kryzysu naftowego carpooling powrócił do łask. Kolejny „boom” w latach 90-tych XX wieku, podyktowany był zmianami klimatycznymi, wzrostem emisji dwutlenku węgla, popularyzacją idei zrównoważonego rozwoju, a także wzrostem ilości pojazdów użytkowych i natężeniem ruchu drogowego. Także w Polsce, w czasach PRL prowadzona była kampania społeczna „Podwieź sąsiada”, mająca na celu spopularyzowanie idei wspólnych przejazdów.
Carpooling rozwija się głównie w oparciu o serwisy internetowe i portale społecznościowe. Przez wielu uważany jest za istotny element polityki zrównoważonego transportu – korzystanie ze wspólnych przejazdów prowadzi do zmniejszenia zatłoczenia na drogach, redukcji zanieczyszczeń i hałasu oraz zmniejsza zapotrzebowanie na kolejne miejsca parkingowe.
Jak korzystać z popularnych serwisów carpoolingowych? To proste – kierowca na odpowiedniej stronie internetowej publikuje informację o wolnych miejscach w swoim aucie, na danym dystansie, w konkretnym dniu. W szczegółach ogłoszenia może dodać opis trasy, cenę przejazdu, markę samochodu czy wielkość bagażu, jaki można przewieźć. Osoby zainteresowane, dla zachowania bezpieczeństwa, mogą sprawdzić, czy administrator strony zweryfikował pozytywnie przewoźnika, jego adres e-mail oraz nr telefonu. Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami, wystarczy z daną osobą nawiązać kontakt za pośrednictwem serwisu internetowego.
Dlaczego warto jeździć razem? Przejazdy tego rodzaju kuszą przede wszystkim konkurencyjnymi cenami. Kierowcy oszczędzają na benzynie, dzięki dzieleniu się jej kosztami ze swoimi pasażerami, a ci ostatni mogą w przystępnej cenie podróżować między miastami. Carpooling to także okazja do przeprowadzenia ciekawych rozmów, jak również nawiązania dłuższych znajomości.
Problemy? Te również się zdarzają. Tak jak w przypadku transportu publicznego w trakcie wspólnego przejazdu, mogą czasem przytrafić się nieprzyjemne sytuacje. Niektórzy towarzysze podróży mogą zachowywać się zbyt głośno, palić w aucie, czy zadawać niedyskretne pytania. Czasem sami kierowcy zatrzymują się co kilkanaście kilometrów lub korzystają z awaryjnego samochodu, o czym nie informowali w ogłoszeniu. Jednak istnieje szansa uniknięcia niektórych niedogodności – należy dokładnie zapoznać się z profilem kierowcy, oferowanymi przez niego warunkami, a przede wszystkim komentarzami pozostawionymi przez inne osoby.
Zachowując zdrowy rozsądek okazuje się, że idea carpoolingu to doskonała okazja na tanie, szybkie i komfortowe podróżowanie, z którym transport publiczny nie może się równać.