Komisarz ds. transportu Adina Vălean oświadczyła, że Komisja Europejska dąży do tego, by do 2050 r. wyeliminować z dróg UE wypadki z ofiarami śmiertelnymi i poważnymi obrażeniami oraz zredukować je o połowę do roku 2030. 5 stycznia oficjalnie opublikowano nowe przepisy, które zostały zatwierdzone już w ubiegłym roku przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE. Od 2022 roku wszystkie nowe pojazdy będą musiały zawierać około 30 technologii ratujących życie. Modele już istniejące będą musiały być w nie wyposażone od maja 2024 roku.
Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa mogą radykalnie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach, biorąc pod uwagę fakt, że błąd ludzki dotyczy około 95% wszystkich wypadków drogowych.
- Zaawansowane systemy ostrzegania o spadku poziomu uwagi kierowcy, które pomogą ponownie skoncentrować się.
- Systemy inteligentnego dostosowania prędkości w celu informowania kierowcy o przekroczeniu limitu prędkości.
- Systemy ostrzegania o senności lub rozproszeniu uwagi kierowcy.
- Systemy wykrywania obiektów podczas cofania, aby uniknąć kolizji z ludźmi i przedmiotami za pojazdem, za pomocą kamery lub monitora.
- W przypadku samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych – obowiązkowe posiadanie zaawansowanych systemów hamowania awaryjnego (które obowiązuja już w samochodach ciężarowych i autobusach) oraz systemów awaryjnego utrzymania pojazdu na pasie ruchu.
- System ostrzegania o hamowaniu awaryjnym w formie sygnału świetlnego, aby z wyprzedzeniem przesłać ostrzeżenie dla pojazdów jadących z tyłu.
- Systemy monitorowania ciśnienia w oponach, ostrzegające kierowcę o spadku ciśnienia.
- Pojazdy ciężarowe i autobusy – obowiązkowe wyposażenie w urządzenia widzenia bezpośredniego, dzięki którym kierowca bedzie mógł zobaczyć niechronionych użytkowników dróg oraz w systemy alarmowe wykrywające obecność rowerzystów i pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdu.
- Ułatwienia w zakresie montażu rejestratorów danych na temat zdarzeń krótko przed, w trakcie i bezpośrednio po wypadku drogowym.
Zródło: www.europarl.europa.eu/news/pl