Nie raz słyszymy opinie o tym, że ktoś jest dobrym albo złym kierowcą. Ale jakie są kryteria określające jakość kierowcy? Czy można to jednoznacznie stwierdzić?
Każdemu kierowcy, niezależnie od stażu, zdarzają się lepsze i gorsze zachowania za kółkiem. Niektóre wynikają z przyzwyczajeń nabytych podczas nauki jazdy, inne z chęci zaimponowania innym, czy z aktualnego samopoczucia. Jest mnóstwo czynników, które wpływają na nasze zachowania na co dzień, a tym samym także w aucie.
Czy można o kimś powiedzieć, że zawsze jest złym czy dobrym kierowcą? Raczej nie, ale jest kilka zasad, które przestrzegane, pozwolą nam uzyskać status odpowiedzialnego kierowcy, jeżdżącego kulturalnie i bezpiecznie.
Kultura na drodze
Duże znaczenie dla komfortu jazdy ma wyrozumiałość dla błędów innych kierowców oraz wczucie się w rolę pozostałych uczestników ruchu drogowego (pieszych i rowerzystów). Nieodpowiednie przygotowanie do podróży, złe samopoczucie, stresująca sytuacja w pracy lub w domu – każdemu użytkownikowi drogi może „coś dolegać”. Spróbuj wykazać się odrobiną zrozumienia i zanim zareagujesz negatywnie… pomyśl, czy na pewno sytuacja warta jest Twojego zdenerwowania, użycia klaksonu czy… pokazania obraźliwego gestu.
Aby uspokoić emocje weź kilka głębokich oddechów, policz od 100 do 0 lub włącz muzykę, którą lubisz.
Pozycja i ubiór kierowcy
Bezpieczeństwo jazdy wynika m.in. ze swobody poruszania się za kółkiem oraz możliwości szybkiego i sprawnego reagowania, dlatego ważnym czynnikiem jest pozycja za kierownicą, odpowiedni ubiór i obuwie.
Fotel. Przygotowując się do jazdy nie przysuwaj go za blisko – utrudni Ci to wykonywanie manewrów i będzie Ci niewygodnie. Najlepiej dostosuj odpowiednią odległość i nie zmieniaj jej za każdym razem (fajnie jeśli jesteś jedynym użytkownikiem tego auta, ale jeśli korzystają z niego inni, niestety fotel trzeba ustawiać przed wyruszeniem w trasę). Oparcie fotela dostosuj do swojej wygody, ale Twoja pozycja siedzenia powinna być bardziej pionowa, niż leżąca.
Kierownica. Trzymaj ją obiema rękami. Najlepsze jest ustawienie „za piętnaście trzecia”. Nie zaciskaj ręki na drążku zmiany biegów.
Ubiór. Szczególnie ważny jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy na sobie kilka warstw ubrań. Gruba kurtka może krępować ruchy, co spowalnia reakcję i utrudnia prawidłowe zapięcie pasów, dlatego przed rozpoczęciem podróży kurtkę warto zdjąć (w aucie jest zazwyczaj ciepło).
Buty. Mają ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku pań. Najlepsze do jazdy autem są niekrępujące kostek sportowe buty na płaskiej i niezbyt śliskiej podeszwie. Buty na wysokim obcasie nie są właściwe zarówno ze względu na wygodę, jak i z powodu potencjalnego zagrożenia, jakie mogą spowodować.
Wybierając się w dłuższą trasę wcześniej przemyśl swój strój. Postaw na wygodne ubranie i odpowiednie obuwie.
Umiejętności i cechy dobrego kierowcy
Wszyscy mamy skłonności do oceniania swoich umiejętności. Dotyczy to także prowadzenia auta. Sprawdź czy masz cechy dobrego kierowcy – jeśli nie wszystkie, warto nad tym popracować.
1. Doświadczenie, umiejętność szybkiej reakcji w niespodziewanych sytuacjach, pewność siebie, ale nie brawura.
2. Dostosowanie się nie tylko do obowiązujących przepisów, ale również do bieżącej sytuacji panującej na drodze.
3. Maksymalne skupienie uwagi na prowadzeniu auta.
4. Ciągłe dokształcanie się i doskonalenie swoich umiejętności.
5. Szacunek dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – bez wyjątków.
Jeśli nie znalazłeś u siebie wszystkich cech i umiejętności dobrego kierowcy, spokojnie. Wystarczy nad tym popracować.
Pamiętaj!
To od Ciebie zależy bezpieczeństwo Twoje, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Staraj się być dobrym kierowcą. To nic nie kosztuje, ale znaczy wiele. Do zobaczenia na trasie.