W dobie coraz większego problemu ekologicznego, producenci samochodów poszukują nowych rozwiązań, które zmniejszą emisję spalin. Jak się okazuje, wykorzystanie wodoru, czyli jednego z najpowszechniejszych pierwiastków – daje szansę na bezemisyjny transport.
Elektromobilność to termin od jakiegoś czasu odmieniany przez wszystkie przypadki. To właśnie w niej upatruje się przyszłość motoryzacji. Na rynku dostępnych jest już sporo modeli aut elektrycznych zasilanych akumulatorowo. Niestety mają one ograniczony zasięg, a czas ładowania jest dosyć długi, dlatego użytkowanie takiego samochodu wymaga odpowiedniego zaplanowania. Odpowiedzią na niedoskonałości aut elektrycznych mają być samochody na wodór.
Wodór może być używany jako paliwo na dwa sposoby:
- do wytwarzania prądu w ogniwach paliwowych,
- do zasilania silników spalinowych, w których zapewnia znacz-nie niższy poziom emisji toksycznych składników spalin niż inne paliwa.
Wodór zapewnia najczystsze i najwydajniejsze spalanie. Może wytwarzać prąd, a prąd może wytwarzać wodór, dzięki czemu powstaje tzw. pętla energetyczna. Sam wodór jest nie tyle paliwem, co nośnikiem energii, umożliwiającym jej efektywne przechowywanie i transportowanie.
PALIWO PRZYSZŁOŚCI
Zaletami stosowania wodoru w pojazdach są: względnie duży zasięg, krótki czas tankowania i do tego zerowa emisja. Wadą, niestety wysoka cena. Koszty wynikają m.in. z potrzeb technicznych – wodór musi być bardzo czysty, a do jego użytkowania konieczne są odpowiednie zbiorniki. Wodór tankowany jest pod ciśnieniem 700 lub 350 bar, co wymaga wybudowania i przygotowania specjalnych stacji, a koszt jednej jest niestety dość wysoki, podobnie jak koszt utrzymania takiej stacji, zważywszy że popularność tego typu samochodów jest jak na razie bardzo ograniczona.
CIEKAWOSTKA
Polska odpowiada za 14% europejskiej produkcji wodoru. Aktualny poziom wytwarzania wodoru przez nasz kraj pozwoliłby na zasilenie ok. 5 mln aut wyposażonych w odpowiednie ogniwa.
Źródło: www.innowacje.newseria.pl/news/produkcja-wodoru-w-polsce,p1340788808
PALIWO WODOROWE TO NIE NOWOŚĆ?
Nie wszyscy wiedzą, że wodór służy jako paliwo już od jakiegoś czasu. Toyota Mirai na przykład jest pierwszym seryjnie produkowanym autem i to już od 2014 roku. Zastosowane w tym aucie zasilanie oparte jest na technologii ogniw paliwowych, generujących energię elektryczną powstającą w reakcji utleniania się stale dostarczanego do niego wodoru. Do tego, aby zaszła reakcja potrzebny jest jeszcze tlen, który pobierany jest bezpośrednio z atmosfery. Efektem funkcjonowania tego systemu jest para wodna.
Osiągi tego samochodu to przyspieszenie do 100 km/h w ok. 9 sekund i prędkość maksymalna ok. 180 km/h, a na 100 km model ten zużywa poniżej 1 kg wodoru.
CIEKAWOSTKA
Polscy uczeni zbudowali generator ogniw paliwowych do motoszybowca zasilany gazowym wodorem. Projekt został zrealizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym, którego liderem jest Politechnika Rzeszowska, a partnerami Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Zakład Szybowcowy Jeżów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80760%2Cpolscy-uczeni-stworzyli-naped-wodorowy-do-motoszybowca.html