W każdym aucie znajdziemy kilka rodzajów filtrów. Niektóre bywają traktowane po macoszemu, ale jak się okazuje każdy pełni bardzo ważną funkcję dla utrzymania sprawnego działania naszego samochodu oraz komfort jazdy i zdrowie pasażerów.
Filtry w aucie trzeba regularnie wymieniać, żeby zapobiec poważnym i kosztownym awariom. Jeśli umiemy zróbmy to sami, jeśli nie – oddajmy zakup i wymianę w ręce specjalistów.
Filtr oleju
Jego zadaniem jest oczyszczanie oleju oraz ograniczenie ilości zanieczyszczeń dostających się do silnika wraz z zasysanym powietrzem. Zazwyczaj nie ma problemu z regularną wymianą tego filtra. Pamiętamy o nim i kupujemy nowy przy okazji wymiany oleju silnikowego, a częstotliwość wymian określają normy producenta oraz sposób i warunki eksploatacji pojazdu.
Filtr powietrza
Jest to filtr odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza dostającego się do silnika podczas pracy. Zanieczyszczony powoduje spadek osiągów samochodu i wzrost spalania paliwa. Żywotność filtra zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza w miejscu, gdzie użytkujemy pojazd. Zaleca się jego wymianę co rok.
Filtr paliwa
Jak nazwa wskazuje, ma za zadanie oczyszczanie paliwa. Zanieczyszczenia paliwa zazwyczaj są groźniejsze dla silników diesla, ale filtry należy wymieniać też w autach na benzynę. W pojazdach benzynowych filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa, które jest transportowane z baku do silnika. W silnikach wysokoprężnych filtry stosowane są do usuwania wody oraz przeciwdziałaniu korozji metalowych elementów.
Filtr kabinowy
Nie ma on żadnego wpływu na pracę silnika, może powodować parowanie szyb. Regularna wymiana tego filtra ma za to wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów. Odpowiada za zatrzymywanie cząsteczek kurzu i pyłków znajdujących się w powietrzu. Jego prawidłowe działanie przyczynia się np. do zmniejszenia zagrożenia wystąpienia reakcji alergicznej, kataru czy podrażnień układu oddechowego.
Filtr cząstek stałych
Montowany jest w układach wydechowych silników wysokoprężnych i oczyszcza gazy spalinowe z cząstek sadzy. Gromadzące się w filtrze cząstki sadzy powodują jego zapychanie i w konsekwencji utratę wydajności. W części aut stosuje się filtry jednorazowe (wymagające wymiany po zapełnieniu), w tych z bardziej zaawansowaną technologią stosuje się samooczyszczanie filtra.