Technika nie stoi w miejscu, ale wciąż prze do przodu z zawrotną szybkością. Gadżety elektroniczne, które są montowane w samochodach najnowszej generacji, mają za zadanie po pierwsze zadbać o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a po drugie uprzyjemnić jazdę zwłaszcza, gdy podróż jest daleka i trwa wiele godzin.
Bezpieczeństwo i przyjemność – to są dwie najważniejsze tendencje w rozwoju elektroniki samochodowej. I choć czasami systemy te wydają się być rodem z filmów s-f, to musimy się przyzwyczaić, że taka właśnie jest nowoczesna technologia.
Elektronika w służbie bezpieczeństwa
Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką. Mają nawet po 20 systemów asystujących kierowcy, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort jazdy. Elektronika ingeruje w działanie układu napędowego, sterowania i sygnalizacyjnego. W sytuacjach krytycznych kierowca jest informowany i ostrzegany przed zagrożeniami. W ten sposób systemy elektroniczne zapobiegają wielu wypadkom (wyniki badań przeprowadzonych przez niemieckie stowarzyszenie ADAC).
Przykładem takich rozwiązań może być system Adaptive Cruise Control. System ten dba o zachowanie bezpiecznego dystansu między pojazdami, które poruszają się tym samym pasem ruchu. Dzięki ACC kierowca może uniknąć gwałtownego hamowania, a przede wszystkim najechania na tył poprzedzającego go pojazdu. Kolejne przykłady to system ESP (Electronic Stability Program), którego celem jest stabilizowanie toru jazdy i zapobieganie poślizgom. ESP ułatwia przede wszystkim pokonywanie zakrętów. Jest stosowany łącznie z asystentem kontroli trakcji ASR (Acceleration Slip Regulation). System ten ogranicza moc silnika w chwili utraty przyczepności auta w sytuacji zmiany prędkości lub podjeżdżania. Istnieją asystenci hamowania awaryjnego tacy jak np. City Safety System montowany w Volvo V60, systemy monitorowania zmęczenia kierowcy i wiele innych systemów, które potrafią same podejmować czynności zapobiegające kolizjom lub ostrzegać kierowcę sygnałami dźwiękowymi lub wizualnymi.
Elektronika w służbie komfortu jazdy
Jazda samochodem jest przyjemnością, ale długie trasy męczą nawet największych zwolenników tego rodzaju podróżowania. Współczesne samochody są więc wyposażane w zaawansowane systemy multimedialne. Dzięki nim podczas podróży można obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki oraz skorzystać z Internetu. Zwykły smartfon można zamienić na przykład w multimedialne urządzenie samochodowe. Nowoczesny radioodtwarzacz wyposażony jest w wejście AUX, port USB oraz czytnik kart SD/MMC. Odtwarza pliki MP3 i WMA. Można do niego podłączyć smartfon, tablet, pendrive i słuchać ulubionej muzyki nawet z internetowych stacji radiowych. Kino samochodowe to specjalny system, który pozwala odtwarzać filmy podczas jazdy. W każdym aucie standardem będzie już niedługo nawigacja GPS z możliwością przeglądania zdjęć z celu podróży.
Dokąd nas zaprowadzą nowe technologie? Pewnie do chwili, gdy samochód w zasadzie nie będzie potrzebował kierowcy, a wypadków drogowych nie będzie. Podróż stanie się natomiast przyjemnością i wytchnieniem po męczącym dniu.