Większość posiadaczy samochodów uważa, że doskonale radzą sobie za kółkiem. Jednak przestrzeganie limitów prędkości czy bezkolizyjne podróżowanie to nie wszystko. Czasem zapominamy o zwykłych błahostkach. Co wolno robić za kierownicą, a co jest kategorycznie zabronione? O tym poniżej.
Posługiwanie się telefonem bez zestawu słuchawkowego może zakończyć się mandatem i punktami karnymi. Przepis ten nie dotyczy jednak radia CB, którego mikrofon trzymamy w ręku lub nawigacji GPS. Używając komórki jako odtwarzacza muzyki czy czytnika e-booków – podlegamy karze. Jedocześnie korzystając z samodzielnego odtwarzacza mp3, mp4 lub elektronicznego czytnika książek, nie łamiemy prawa. Także używanie słuchawek nie jest karalne. Jedynie głośnie słuchanie muzyki, zakłócające spokój publiczny grozi wysokim mandatem. Choć może wydać się to śmieszne, często kierowca ze złamaną kończyną nie wie, czy może bez przeszkód prowadzić auto. Polskie prawo nie reguluje ściśle takiego przypadku, lecz policjant może zakwestionować zdolność psychofizyczną użytkownika samochodu, szczególnie podczas prowadzenia pojazdu z manualną skrzynią biegów.
Obcasy? Teoretycznie nie są zabronione. Biorąc jednak pod uwagę możliwość zaklinowania stopy pod jednym z pedałów, wydaje się to wysoce nieodpowiedzialne. Tak samo karygodne jest wykonywanie makijażu za kierownicą. Skutki nawet chwilowego oderwania wzroku od drogi mogą być tragiczne – niekontrolowana zmiana pasu ruchu, spóźniona reakcja na hamowanie czy zaliczenie pobocza, to tylko niektóre z nich.
Nie od dziś wiadomo, że daleka podróż wzbudza apetyt. Na każdej stacji paliw znajdziemy nie tylko kanapki czy słodycze, ale także ciepłe dania na wynos. Często nie chcąc tracić czasu, zjadamy je po drodze. Co mówią na ten temat przepisy? Art.63 ust.5 Ustawy o ruchu drogowym stanowi, że: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”. Jak widać, tylko kierowcom zawodowo przewożących pasażerów, nie wolno spożywać pokarmów podczas jazdy. Inni w spokoju mogą posilać się w kabinie swojego auta. Warto w tym momencie przypomnieć, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest KATEGORYCZNIE ZABRONIONE!
Podobnie jak jedzenie, trzymanie w ręku zapalonego papierosa nie jest zakazane w przypadku kierowców-amatorów. Nie zapominajmy jednak, że palenie skutecznie odwraca uwagę od tego, co dzieje się przed maską pojazdu. Ponadto popiół strzepywany gdzie popadnie, z łatwością może uszkodzić nasze ubranie i tapicerkę.
Wiosna, to czas zakochanych, a wakacyjna miłość tuż, tuż. Pamiętajmy, że każde intymne, publiczne zachowanie mające miejsce w samochodzie, zostanie podciągnięte przez stróżów prawa, pod art. 140 Kodeksu wykroczeń, o następującym brzmieniu: „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.”.
Na zakończenie należy dodać, że nie wszystko co nie jest zakazane wprost, jest dozwolone. Złe nawyki rozpraszają uwagę i często są przyczyną wypadków drogowych. Oprócz maksymalnej koncentracji pamiętajmy, że obie ręce powinny znajdować się na kierownicy – mając zajęte dłonie nie będziemy mogli zareagować odpowiednio szybko, w przypadku zagrożenia.