Haki holownicze – wybór, montaż, formalności
Hak holowniczy to przydatny dodatek do każdego auta – nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny. Wakacje na Helu w przyczepie kempingowej, przeprowadzka własną przyczepą albo bagażnik na rowery wymagają wcześniejszego założenia haka holowniczego. Jaki hak najlepiej wybrać i jakie warunki trzeba spełnić, żeby bezpiecznie i zgodnie z prawem móc z niego korzystać?
Zainteresowanie kierowców hakami holowniczymi nie maleje. Przed podjęciem decyzji o montażu należy wybrać konkretny typ oraz warsztat, który go zamontuje, a na końcu nie można zapomnieć o przeglądzie technicznym i wizycie w urzędzie komunikacji.
Który hak wybrać?
Zgodnie z przepisami unijnymi, możemy dzisiaj wybierać wyłącznie wśród zdejmowanych haków. Jeśli zdecydujemy się jednak na zakup haka starszego typu bez możliwości demontażu, musimy liczyć się z tym, że nie wyjedziemy nim za granicę. Poza tym montaż i demontaż takiego haka musi przeprowadzić fachowiec w warsztacie.
Hak montowany na stałe to tylko jeden z czterech rodzajów tego dodatkowego wyposażenia samochodu. Kolejnym jest hak z możliwością demontażu kuli, którą przytwierdza się za pomocą kilku śrub. Jego zaletą jest nie tylko atrakcyjna cena, ale także szybki montaż i demontaż. Niestety, kilka śrub wymaga użycia specjalnego klucza, który przecież nie zawsze może być akurat pod ręką. Kolejny, hak demontowany obsługiwany automatycznie, jest znacznie droższy. Decydując się jednak na ten typ, otrzymujemy bardzo wygodne rozwiązanie – konstrukcja ze specjalnym systemem zapadkowym pozwala na odpięcie wystającego elementu haka za jednym dotknięciem, a cały proces trwa nie dłużej niż kilka sekund.
Warto rozważyć także hak składany, który jest montowany w nowych autach już na hali produkcyjnej. Jest on wprawdzie najdroższy, ale bardzo łatwy w użytkowaniu. Wystarczy jeden ruch dźwignią umieszczoną w bagażniku, a hak wysuwa się spod zderzaka lub pod niego chowa.
Podejmując decyzję o zakupie konkretnego rodzaju haka, trzeba również wziąć pod uwagę tonaż, jaki może udźwignąć. Wybór to indywidualna decyzja każdego kierowcy, który sam najlepiej wie, do jakich celów posłuży mu to dodatkowe wyposażenie. Trzeba przy tym pamiętać, że maksymalny udźwig haka nie powinien przekroczyć całkowitej wagi samochodu. Dodatkowo należy mieć również na względzie model auta. Dzisiaj większość samochodów produkuje się już z otworami do zamontowania haka, ale punkty mocowania takiego wspornika mogą się różnić. Właśnie dlatego należy poszukać haka przeznaczonego dla konkretnego modelu. Pamiętajmy też, że w Polsce można korzystać wyłącznie z haków z pełną homologacją oznaczoną jako e20 lub E20. Niezbędny jest także certyfikat PIMot-u, czyli Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, potwierdzony na tabliczce znamionowej haka zawierającej informacje o wytwórcy, dacie produkcji i dopuszczalnym tonażu.
Montaż – zdać się na własne siły czy na umiejętności fachowca?
Ilu kierowców, tyle zdań. Jedni chcą zaufać doświadczonym fachowcom, inni wolą zaoszczędzić, wierząc we własne umiejętności. Faktem jest, że podczas rejestracji auta jakość montażu i tak podlega kontroli, więc w razie jakichkolwiek błędów w przytwierdzeniu haka z pewnością zostaniemy o nich poinformowani.
Montaż haka zajmuje w warsztacie zazwyczaj kilka godzin, samodzielny montaż mniej doświadczonego właściciela auta może zająć więcej czasu, ale pozwoli zaoszczędzić na robociźnie. Fachowcy, tak samo jak właściciele pojazdów, mają dostęp do dokumentacji technicznej konkretnego modelu samochodu i to na niej opierają się, montując hak holowniczy. W dokumentacji technicznej producenci zazwyczaj podają takie informacje, jak sposób mocowania elementów mechanicznych czy wiązek elektrycznych, a te dane znacznie ułatwiają samodzielne przytwierdzenie haka holowniczego. Uzupełnienie auta o taki element nie wymaga ani wiercenia otworów, ani tym bardziej jakiejkolwiek ingerencji w konstrukcję nadwozia, niezbędny jest jednak np. demontaż zderzaka. Trzeba pamiętać, że nowoczesne pojazdy z komputerem pokładowym najlepiej oddać w ręce właściwego ASO, bo hak holowniczy należy wprowadzić do systemu, jako nowe wyposażenie pojazdu.
Niezbędne formalności
Po zamontowaniu haka niezbędna jest kontrola techniczna, podczas której zbadany zostanie nie tylko nowy element, ale też elektryka. W całym kraju koszt takiego badania wynosi 35 zł. Potem z zaświadczeniem o pomyślnym wyniku kontroli technicznej należy udać się do właściwego urzędu komunikacji, w którym bezpłatnie w dowodzie rejestracyjnym zostanie wpisana adnotacja „Hak”. Urzędnik może też poprosić o kartę pojazdu albo potwierdzenie wykupu ubezpieczenia OC, warto więc mieć te dokumenty ze sobą.