Samochód jest jednym z najpopularniejszych środków transportu w czasie wakacyjnych wojaży. Gdy wybieramy się na urlop, najczęściej czeka nas długa i nieznana droga oraz, oczywiście, związane z nią niespodzianki. Warto zatem, bo jak wiadomo przezorny zawsze ubezpieczony, gruntownie sprawdzić i przygotować samochód przed taką trasą. Należy pamiętać o tym, by zwrócić szczególną uwagę na elementy, których sprawność znacznie podniesie bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Jakie części samochodu podlegają przeglądowi?
Po pierwsze, opony. Bezpieczeństwo pojazdu w dużej mierze zależy od stanu jego opon. Zanim wyruszymy w długą podróż, musimy sprawdzić ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Ciśnienie najlepiej skontrolować już dwa tygodnie przed podróżą, a następnie jeszcze raz po tygodniu, dla pewności. Jeśli w ciągu tygodnia jego poziom uległ zmianie, to znak, że trzeba udać się do wulkanizatora. Kontrolę głębokości bieżnika można przeprowadzić samemu, stosując metodę na dwugroszówkę. W tym celu monetę dwugroszową należy wsunąć w rowek bieżnika, koroną orzełka w dół. Gdy widać całą koronę, wiemy, że bieżnik jest już mocno zużyty. Przy tej okazji należy sprawdzić również stan techniczny koła zapasowego w samochodzie.
Po drugie, hamulce. Bezpieczeństwo podróży zależy od stanu technicznego układu hamulcowego. O tym, że układ ten jest nie do końca sprawny, świadczą następujące symptomy: wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny lub trzęsący się pedał hamulca, ściąganie w trakcie hamowania, dym wydobywający się z kół oraz szybkie zużywanie się płynu hamulcowego, którego ślady są widoczne na kołach. Każda z tych oznak wymaga przeglądu układu hamulcowego w warsztacie mechanicznym. Dlatego warto zainteresować się tym faktem przynajmniej na dwa tygodnie przed planowaną podróżą.
Po trzecie, poziom płynu i stan filtrów. Przed wyjazdem warto sprawdzić poziom oleju silnikowego, a nawet zdecydować się na jego wymianę, jeżeli nie została ona dokonana np. wiosną. Należy także zadbać o stan filtrów paliwa i powietrza. Elementy te powinny zostać wymienione po przejechaniu ok.15 tys. km. Przed długą podróżą trzeba również sprawdzić poziom płynu hamulcowego i chłodniczego, a w razie konieczności uzupełnić. Jeżeli w płynie hamulcowym znajduje się zbyt duża ilość wody, należy dokonać jego obowiązkowej wymiany.
Po czwarte, klimatyzacja i wentylacja. W trakcie długiej podróży ważną sprawą jest sprawność wentylacji i klimatyzacji. Kontroli należy poddać filtry kabinowe oraz stan instalacji klimatyzacji – szczególnie, gdy nie zostało to wykonane zaraz po zimie. Kontroli i konserwacji klimatyzacji powinno się dokonać w autoryzowanym serwisie.
Polskie drogi to pełen niespodzianek tor przeszkód. W trakcie długiej i ciężkiej trasy najbardziej obciążonymi układami są amortyzatory, zawieszenie oraz układ napędowy i wydechowy. Planując dłuższy wakacyjny wyjazd, warto poddać te elementy przeglądowi w warsztacie mechanicznym. Jeżeli samochód ma jakieś niewielkie usterki, które wymagają naprawy i usunięcia, lepiej nie ryzykować i od razu poprosić o pomoc mechanika.
O czym powinien wiedzieć każdy kierowca
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są sprawne światła na trasie. Sprawdzenie działania kierunkowskazów, świateł mijania, drogowych, awaryjnych oraz stopu pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek na drodze. W razie potrzeby należy niezwłocznie wymienić żarówki. Warto też zaopatrzyć się w ich dodatkowy komplet. Poziom płynu do spryskiwaczy to kolejny punkt na liście przeglądu pojazdu tuż przed podróżą. W razie potrzeby należy go oczywiście uzupełnić. Trzeba także zadbać o prawidłowe ustawienie wszystkich lusterek. To proste, rutynowe czynności, o których żaden kierowca nie powinien zapominać.
Co powinno się znaleźć na wyposażeniu samochodu?
Przepisy prawa drogowe obligują do tego, aby w samochodzie była zarówno sprawna gaśnica, jak i trójkąt ostrzegawczy. Uwaga: gaśnica nie jest „nieśmiertelna”. Posiada określony termin ważności, po którym trzeba ją wymienić na nową. Ważnym elementem jest również apteczka samochodowa, w której, oprócz obowiązkowego wyposażenia, mogą znaleźć się także lekarstwa i kremy. Warto pomyśleć też o komplecie narzędzi w razie drobnej usterki, kole zapasowym oraz kablach rozruchowych… to już wszystko, teraz można śmiało i bezpiecznie ruszać w trasę.