Czy chciałbyś, aby w Twoim portfelu zostawało kilkaset złotych rocznie zaoszczędzonych na paliwie tankowanym do samochodu? To możliwe, trzeba jednak poznać kilka „sztuczek” i wypracować nawyki, które z łatwością można wdrożyć w życie.
2,21 litra paliwa spalanego na 100 km? Możliwe!
Trudno uwierzyć w wynik spalania paliwa uzyskany przez Austriaka Gerharda Plattnera za kierownicą Skody Fabii GreenLine II, który na jednym tankowaniu potrafi przejechać 2006 km, uzyskując średni wynik 2,21 l / 100 km. Oczywiście, pojazd na którym Plattner osiągnął ten wynik, jest przygotowany do oszczędnej jazdy, jednak producent tego trzycylindrowego turbodiesla o pojemności 1,2 litra i mocy 75 KM deklaruje zużycie 3,4 l / 100 km. Mimo wszystko rezultat jest satysfakcjonujący – blisko 40% oszczędności!
Skorzystaj z kalkulatora i policz. Zsumuj wszystkie rachunki za paliwo z ostatniego roku i odejmij z tej sumy 40% jej wartości. Chciałbyś, aby te pieniądze zostawały w Twoim portfelu?
Po pierwsze: opony. Oszczędność – 10%
Sezonowa wymiana opon to nie tylko troska o bezpieczeństwo, ale także dbałość o kieszeń. Pozostawione na lato zimowe opony mogą spowodować zwiększenie zużycia paliwa nawet o 10%. Ich struktura i budowa przystosowana jest do niskich temperatur, a w warunkach letnich powodują zwiększenie oporu podczas jazdy. To natomiast wpływa na niepotrzebne dodatkowe spalanie paliwa. Ponadto, podczas sezonu letniego opony zimowe szybciej się zużywają i być może, w konsekwencji, za rok będziesz zmuszony do zakupu nowego ogumienia.
Drugim ważnym elementem jest kontrola ciśnienia powietrza w oponach. Zbyt niskie ciśnienie ogumienia powoduje nieprawidłowy sposób rozkładania się bieżnika na jezdni i ma wpływ na zwiększenie oporów toczenia, a co za tym idzie – większe zużycie paliwa. Pomijając aspekty bezpieczeństwa i żywotności opon, warto systematycznie kontrolować ciśnienie i dostosować je do zaleceń producenta oraz warunków bieżącej eksploatacji.
Po drugie: technika jazdy. Kolejne złotówki w portfelu
Technika jazdy i nawyki w prowadzeniu pojazdu mają znaczący wpływ na ogólny koszt eksploatacji pojazdu, w tym na ilość spalanego paliwa. To ważna informacja w szczególności dla kierowców lubiących dynamiczną jazdę. Nagłe przyspieszanie i gwałtowne hamowanie zwiększają zużycie paliwa. Płynna jazda i unikanie takich zachowań podniosą poziom bezpieczeństwa, ale też dobrze wpłyną na Twój portfel. W warunkach poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu sprzymierzeńcem oszczędności jest używanie tempomatu.
Sporych oszczędności przyniesie także nauka ekonomicznej jazdy w terenie górzystym. Jeśli nauczysz się na tyle rozpędzać pojazd zjeżdżając z górki, aby jak najmniej energii silnika wykorzystywać przy wjeżdżaniu na kolejne wzniesienie – będziesz już bardzo blisko sukcesu.
Złym nawykiem okazuje się także pozostawianie pojazdu na wolnych obrotach. Jeśli zsumujesz wszystkie postoje z zapalonym silnikiem w ciągu dnia, pomnożysz je razy trzydzieści, a potem razy dwanaście, to dowiesz się, ile pieniędzy „wypuszczasz” niepotrzebnie przez rurę wydechową. Zgaś więc silnik, czekając na kogoś przed sklepem, pozostawiając samochód na czas rozmowy ze znajomymi lub oczekując na otwarcie przejazdu kolejowego. Samochód podczas pracy na wolnych obrotach także spala paliwo – i to wcale nie tak mało.
Po trzecie: Kontroluj materiały eksploatacyjne
Sprawne świece zapłonowe, czyste filtry powietrza, regularnie wymieniane oleje oraz używanie paliw o sprawdzonej jakości to również dobre metody na oszczędność. Dzięki dbałości o te szczegóły przedłużysz żywotność pojazdu, a co najważniejsze – kolejne pieniądze zostaną w kieszeni.
I najważniejsze: zdrowy rozsądek
Do najpoważniejszych „grzechów” kierowców należy używanie klimatyzacji przy otwartych oknach i parkowanie w nasłonecznionych miejscach. Wpływ działania klimatyzacji na średnie spalanie samochodu był przedmiotem badania niemieckiego automobilklubu ADAC. Wyniki badań wykazały, że obniżenie temperatury z 31 do 22 st. C wewnątrz pojazdu wiązało się w czasie kilku początkowych minut z dodatkowym zużyciem paliwa w przedziale od 2,47 do 4,15 l paliwa na 100 km ponad średnią. Natomiast utrzymanie osiągniętej temperatury w zależności od stylu jazdy i typu klimatyzacji wymagało od 0,76 do 2,11 l/100 km w jeździe miejskiej i od 0,09 do 0,66 l/100 km w terenie. Zwiększenie zużycia paliwa związane jest także z wszelkimi działaniami zakłócającymi aerodynamiczny kształt pojazdu. Otwieranie okien, wożenie bagażnika na dachu lub montowanie dodatkowych elementów na nadwoziu wpływają na ilość spalanego paliwa. Sprawdź również bagażnik swojego czterokołowca. Czy na pewno wszystko, się w nim znajduje, jest potrzebne na co dzień? Każdy dodatkowy kilogram wożony samochodem ma wpływ na Twój portfel.
Jak sam widzisz – droga do oszczędności nie jest wcale taka trudna. Jeśli już dziś zaczniesz stosować się do powyższych porad, wkrótce zauważysz oszczędności wynikające z mniejszego spalania paliwa. Twój portfel Ci za to podziękuje. Powodzenia!