Mity są nieodłącznym elementem naszego życia i dotyczą chyba każdej dziedziny. Niektóre powtarzane od lat uchodzą za fakt, inne traktowane są jako żart. W co wierzyć, a w co nie? Poniżej przedstawimy kilka motoryzacyjnych mitów i powiemy jak jest naprawdę.
MIT 01
Nie można mieszać ze sobą benzyny o różnej wartości oktanowej.
FAKT
Benzyna bezołowiowa może być spokojnie mieszana z benzyną bezołowiową – nieważne ile ma oktanów. Czasem mieszanie wartości energetycznej paliwa jest wręcz wskazane.
MIT 02
Nie można włączać klimatyzacji na pełną moc podczas stania w korku.
FAKT
Klimatyzacja powinna sprawnie działać w każdych warunkach. Aby tak było montowane są w niej wentylatory chłodzące i skraplacz.
MIT 03
Zimą silnik należy rozgrzać przed wyruszeniem w trasę.
FAKT
Najlepszym sposobem na rozgrzanie silnika jest spokojna jazda na początku trasy. Nie tylko zmniejszy to ryzyko uszkodzenia pojazdu, ale także ograniczy spalanie.
MIT 04
Małe silniki spalają mniej paliwa.
FAKT
Niekoniecznie. Nawet auto z małym silnikiem załadowane kompletem pasażerów i pokaźnym bagażem spali dużo paliwa. Spalanie zależy w dużej mierze m.in. od wagi auta, aerodynamiki czy stylu i warunków jazdy.
MIT 05
Zjedzenie kilku jabłek wykaże alkohol przy badaniu alkomatem.
FAKT
Badania wykazują, ze zjedzenie nawet kilograma jabłek nie wpłynie na nasz stan i jakość wydychanego powietrza.
MIT 06
Można myć samochód płynem do naczyń.
FAKT
Płyn do naczyń niszczy lakier pozbawiając go np. odporności na utlenianie. Ponadto, jak wiadomo usuwa tłuszcz i zanieczyszczenia, przez co może tez zmyć wosk ochronny z Twojego auta.
MIT 07
Kilka warstw wosku dadzą lepszy połysk.
FAKT
Przy zastosowaniu odpowiedniej jakości kosmetyków połysk uzyskamy nakładając jedną warstwę wosku. Kilka warstw wosku niczego nie zmieni, a może nawet zaszkodzić.
MIT 08
Umyłem auto, wiec jest czyste.
FAKT
Wystarczy przejechać dłonią po karoserii, aby to sprawdzić. Sukces zagwarantuje wykorzystanie odpowiednich kosmetyków.
MIT 09
Wosk wystarczająco chroni lakier przed brudem.
FAKT
Niestety woskowanie nie zwalnia z konieczności regularnego mycia samochodu. Żywica, owady, kauczuk z opon – im dłużej będą na karoserii tym trudniej będzie je usunąć.