Funkcja akumulatora w samochodzie porównywana jest często do funkcji, jaką w ludzkim organizmie pełni serce. Na tym zresztą “podobieństwa” się nie kończą, ponieważ o jedno i drugie trzeba dbać podobnie, między innymi poprzez częste kontrole stanu i kondycji, zabezpieczanie przed wpływem warunków zewnętrznych, właściwe traktowanie i obsługiwanie.
Duży problem – zima
Ujemne temperatury powodują zmniejszanie wydajności akumulatorów, a dokładniej spadek ich pojemności elektrycznej. Utrata tej właściwości może być na tyle znacząca, że korzystanie z samochodu stanie się niemożliwe. Co więcej, mogą też wystąpić inne problemy związane z działaniem całej instalacji elektrycznej pojazdu. Wiele z nich pojawia się z powodu niedostatecznego naładowania akumulatora lub jego rozładowania, często także występują zbyt niskie wartości elektrolitów lub element ten okazuje się po prostu zanieczyszczony i zaniedbany. Najwięcej „troski” należy poświęcić akumulatorowi przed zimą, gdyż to właśnie podczas mrozów znacznie łatwiej o kłopoty z “odpaleniem” auta rano, przed wyjazdem do pracy lub szkoły. Mnóstwo kierowców, gdy pojawią się pierwsze poważne spadki temperatury, próbuje wielokrotnie uruchomić samochód. Często próba kończy się niepowodzeniem i podróżą komunikacją miejską. Jest to zazwyczaj spowodowane niewłaściwą obsługą akumulatora bądź też znacznymi zaniedbaniami w jego instalacji czy konserwacji.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Przed pojawieniem się zimowych chłodów i porannych przymrozków warto sprawdzić stan naładowania akumulatora oraz zweryfikować poziom elektrolitu w urządzeniu. W razie zauważenia wad, należy je jak najszybciej wyeliminować. Regularne przeglądy pomagają na dłużej utrzymać sprawny akumulator i chociaż w części ustrzec kierowcę przed kłopotami. Podczas przeglądów ważne jest również właściwe oczyszczenie akumulatora – głównie wieczka, zacisków oraz biegunów. Nie można pozostawiać na powierzchni urządzenia wilgoci, gdyż może to spowodować uszkodzenie lub zwiększone gromadzenie się różnych zanieczyszczeń. Zawilgocenia zwiększają także prawdopodobieństwo szybszego brudzenia się powierzchni urządzenia, ale mogą także powodować np. zwarcia i wyładowania elektryczne. Osuszenie i natłuszczenie newralgicznych części pozwala na dłużej zachować akumulator w idealnym stanie. Należy także uważać, by podczas samodzielnego przeprowadzania konserwacji czy przeglądu nie popełnić żadnego błędu. Niedoświadczone osoby powinny korzystać ze wsparcia oferowanego przez mechaników bądź z pomocy kogoś, kto już wielokrotnie i z powodzeniem wykonywał takie prace. Najczęstsze błędy to po prostu: niewłaściwy montaż akumulatora lub jego części, niedostatecznie trwałe zamocowanie lub pozostawienie wilgoci na którymś z elementów. Taka pozornie błaha pomyłka może okazać się jednak powodem trwałego uszkodzenia “serca” pojazdu. Uwaga: Nie można zapominać o sprawdzeniu gęstości i poziomu elektrolitu (przy zachowaniu szczególnej ostrożności).
Dobre dopasowanie kluczem do maksymalnej wydajności
Problemy z akumulatorem niekoniecznie są wynikiem nieprawidłowej obsługi lub źle wykonanej konserwacji. Można je “spowodować” już na samym początku, czyli podczas zakupu urządzenia. Niewłaściwy dobór akumulatora do rodzaju pojazdu jest powodem szybszego zużywania lub w ogóle niemożności użycia elementu w danym samochodzie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, z tego że akumulator może mieć różnorodną budowę i pasować np. do konkretnej architektury samochodu. Wiele osób nie orientuje się jednak wystarczająco w dostępnych na rynku rodzajach – a tych jest wiele, różniących się zarówno w zakresie konstrukcji, jakości, jak i ceny. Głównym kryterium wyboru powinna być bezwzględnie jakość – nikt przecież nie decydowałby się na “serce”, które po kilku latach odmówi posłuszeństwa bądź przestanie być wydajne na tyle, że korzystanie z pojazdu okaże się znacznie utrudnione. Trzeba także zwrócić uwagę na dość ważny parametr, czyli pojemność urządzenia. Reguła „im więcej, tym lepiej” w tym przypadku nie zawsze się sprawdza. Przed zakupem akumulatora należy koniecznie sprawdzić zalecenia techniczne.
Zimowe błędy
Nawet doskonałej jakości i prawidłowo używany akumulator może pewnego mroźnego dnia odmówić posłuszeństwa. Niektórzy zapominają, że należy odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się na wypadek nieprzyjemnego zdarzenia. Pamiętajmy, że w sytuacji awaryjnej przydadzą się choćby kable rozruchowe, gdyż najpopularniejszym sposobem “ratowania” auta jest jego odpalenie przy użyciu „zapożyczonej” energii.