Według policyjnych statystyk w 2021 r. stwierdzono ponad 8300 przestępstw związanych z kradzieżą samochodu i włamaniem do pojazdu. Niestety wykrywalność sprawców, a co za tym idzie wyciągnięcie konsekwencji z takiego czynu, wynosi zaledwie 24%. Jak nie narazić się na niepotrzebny stres związany z kradzieżą?
Pewności nigdy mieć nie można, ponieważ złodzieje mają swoje sprytne sposoby, ale lepiej nie kusić losu i zastosować kilka zasad ograniczających ryzyko.
- Nie zostawiaj w widocznym miejscu w aucie portfela, telefonu, luźnych pieniędzy czy innych cennych rzeczy. Wartościowe fanty nie będą impulsem do kradzieży całego samochodu, ale do wybicia szyby i przywłaszczenia rzeczy jak najbardziej.
- Nie zostawiaj kluczyków – szczególnie w stacyjce, ale również w miejscach typu „schowek, o którym wiem tylko ja”. Złodzieje orientują się w temacie i jeśli mają więcej czasu poszukają nawet w miejscach nieoczywistych.
- Nie zostawiaj otwartego samochodu – nawet podczas krótkiej wizyty w sklepie czy podczas otwierania bramy. Pozostawienie niezamkniętego auta z włączonym silnikiem to nie lada gratka dla złodzieja.
- Zawsze sprawdzaj czy zamknąłeś wszystkie szyby (szyberdach też) – nawet przy krótkim postoju.
- Blokuj drzwi podczas jazdy – zdarzają się niestety nieoczekiwane napaści w oczekiwaniu na zielone światło (można w ten sposób stracić np. cenną rzecz leżącą na fotelu pasażera).
- Parkuj tylko w bezpiecznych miejscach – najlepiej strzeżonych i dobrze oświetlonych lub w takich gdzie zazwyczaj spaceruje sporo osób.
- Unikaj parkingów, na których wcześniej zdarzały się kradzieże.
SYSTEMY ANTYKRADZIEŻOWE