Niemożliwe, a jednak… zdarza się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Chwila nieuwagi i nagle orientujesz się, że zatankowałeś olej napędowy do benzyniaka. Co począć w takiej sytuacji?
Do pomyłki dochodzi najczęściej, kiedy kierowca świeżo zmienił auto na takie z innym silnikiem lub jeśli użytkuje kilka różnych aut. Co prawda na wlewach do baków są odpowiednie oznaczenia, no ale… zdarza się. Czy zatankowanie nie tego paliwa od razu oznacza katastrofę? Otóż nawet w tej nietypowej sytuacji należy zachować zimną krew, nie panikować, a przede wszystkim nie wolno uruchamiać silnika. Dopiero po odpaleniu auta możemy sobie narobić niemałych kłopotów, ponieważ paliwo dostarczone zostanie do całego układu paliwowego niszcząc jego elementy. Wszystko zależy oczywiście od tego ile produktu zatankowałeś i czy zatankowałeś benzynę do diesla czy odwrotnie.
Benzyna w aucie z silnikiem wysokoprężnym
Silnik wysokoprężny bez problemu poradzi sobie z niewielką ilością benzyny – ale tylko niewielką. Najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie baku do pełna ropą, wówczas paliwa wymieszają się i silnik sam powinien wypalić nieodpowiednie paliwo. Jeśli natomiast zorientujesz się zbyt późno i zatankujesz cały bak benzyny wówczas konieczne będzie jego opróżnienie na miejscu lub zawiezienie na lawecie w miejsce, gdzie można to będzie bez problemu zrobić.
Dodatkowo niezbędne będzie:
- wypłukanie baku,
- wymiana filtra paliwowego.
Uruchomienie silnika z benzyną zatankowaną do diesla może skutkować koniecznością wypłukania całego układu paliwowego.
Ropa w aucie na benzynę
Zatankowanie oleju napędowego do benzyniaka zdarza się teoretycznie rzadziej z uwagi na to, że końcówka pistoletu dystrybutora nie mieści się do otworu w baku. Ale jeśli do takiej sytuacji dojdzie i silnik został uruchomiony należy:
- WYPOMPOWAĆ PALIWO Z BANKU,
- WYPŁUKAĆ ZBIORNIK,
- WYMIENIĆ FILTR PALIWOWY,
- SPRAWDZIĆ ŚWIECE ZAPŁONOWE.
Uruchomienie silnika z ropą zatankowaną do auta z silnikiem benzynowym może skończyć się koniecznością wymiany instalacji wtryskowej lub/i pompy wysokiego ciśnienia. W skrajnym przypadku nawet zatarciem silnika.