E5, B7, kwadraty, okręgi, romby, a gdzie Pb95, Pb98, ON? 12 października 2018 r. weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadziła na stacje nowe oznaczenia paliw.
Zgodnie z normą europejską, wszystkie stacje muszą być wyposażone w identyczne oznakowania paliw. Nowy system identyfikacji dotyczy krajów unijnych oraz Szwajcarii, Serbii, Turcji, Macedonii, Liechtensteinu i Islandii.
Celem zmian jest ułatwienie procesu tankowania oraz ochrona przed kosztowną pomyłką.
Co oznaczają poszczególne symbole?
Zanim rozpoczniemy poszukiwanie odpowiedniego paliwa dla naszego auta, warto zapoznać się z zaproponowaną przez urzędników Unii Europejskiej symboliką, którą spotkamy na dystrybutorach i na pistoletach wydawczych.
Odnośniki przypisane do poszczególnych paliw wpisane zostały w kształty geometryczne i od tego najlepiej rozpocząć zapamiętywanie.
Znaki identyfikujące benzynę wpisane zostały w okrąg, te dotyczące oleju napędowego w kwadrat, a paliwom gazowym przypisano romb. Wszystkie symbole są czarno-białe.
Oznaczenie benzyny to czarny okrąg z białym wypełnieniem i czarnym symbolem:
Zapamiętaj! Litera „E” oznacza etanol, a liczba określa maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu. Podsumowując: w przypadku tankowania benzyny w Polsce sprawa jest dosyć prosta – kierowcy aut na to właśnie paliwo powinni zapamiętać symbol E5. |
Oznaczenie diesla to czarny kwadrat z białym wypełnieniem i czarnym symbolem:
Zapamiętaj! „B” to oznaczenie biodiesela, a liczba to maksymalna zawartość procentowa biodiesla w paliwie, która jest dopuszczalna do użycia w pojeździe. Podsumowując: w przypadku tankowania oleju napędowego kierowcy powinni zapamiętać symbol B7, w indywidualnych przypadkach B10. |
Oznaczenie paliw gazowych to czarny romb z białym wypełnieniem i czarnym symbolem:
Podsumowując: polscy kierowcy aut na tzw. gaz powinni zapamiętać symbol LPG (co nie będzie trudne, bo w tym wypadku poza grafiką nic się nie zmieniło). |
Zatem co i jak mam zatankować?
Lata odwiedzania stacji paliw przyzwyczaiły nas do pewnych oznaczeń. Oczywistym było dla nas, że podjeżdżając na stanowisko nalewcze autem na olej napędowy zatankujemy paliwo z nalewaka oznaczonego ON, a samochodem na benzynę paliwo Pb95 lub Pb98. Nowe symbole nie są oczywiste, ale jest to kwestia przyzwyczajenia.
Obecnie auto na benzynę zatankujemy na stanowisku oznaczonym E5, a diesla na stanowisku B7. Skomplikowane? Spokojnie. Stare oznaczenia nie znikną od razu. Dla ułatwienia stacje zamieszczają nowe oznaczenia razem ze starymi, żebyśmy mogli dokładnie się z nimi zapoznać i je zapamiętać, a w przypadku problemów zawsze warto zapytać kogoś z obsługi. Pracownicy stacji sieci PSP HUZAR zawsze chętnie udzielą informacji i pomogą w zatankowaniu odpowiedniego paliwa.