31 sierpnia 2014 roku w życie weszły zmiany w ustawie o ruchu drogowym. Z założenia nowe przepisy nie wprowadzają rewolucyjnych rozwiązań, a ich zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych nie wzbudza kontrowersji i z pewnością wpłynie na spadek liczby wypadków. Jednak czy kierowcy osobówek przesiadający się na motocykle bez wcześniejszego przygotowania nie staną się zagrożeniem na drogach?
Bądź widoczny na drodze – zakładaj odblaski!
Prezydent RP podpisując w lipcu br. nowelizację ustawy, nałożył na pieszych i rowerzystów obowiązek widoczności. Odblaskowe elementy ubioru muszą nosić w widocznym miejscu wszyscy, którzy poruszają się po zmroku poza terenem zabudowanym. Za niedostosowanie się do powyższego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł. Obowiązek ten nie ciąży na osobach poruszających się po zmroku po chodnikach lub drogach przeznaczonych wyłącznie do użytku pieszych. Kierowcy i motocykliści muszą też uważać na drogach w strefie zamieszkania (oznaczonej znakami D-40 i D-41), gdzie piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami. Do tej pory przepis dotyczący widoczności obowiązywał dzieci i młodzież do lat 15, ale tegoroczna nowelizacja przepisów nakłada obowiązek noszenia odblasków na wszystkich pieszych bez względu na wiek. Rowerzystów dotyczy ten sam przepis, przy czym powinni oni mieć z tyłu pojazdu czerwony odblask w kształcie innym niż trójkąt. Ustawodawca zaostrzył wymogi w odpowiedzi na ponad dwukrotnie większą liczbę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych, które miały miejsce po zmroku na nieoświetlonych drogach daleko od zabudowań. Z badań wynika, że po zmroku na nieoświetlonej drodze pieszy w ciemnym ubraniu widoczny jest dla kierowcy czy motocyklisty z odległości 40 m, a to zdecydowanie za mało, żeby zatrzymać pojazd. Wystarczy, że pieszy założy odblask, a dystans ten zwiększa się do 150 m, czyli do bezpiecznej odległości, pozwalającej kierującemu na reakcję. Można mieć nadzieję, że przepisy zwiększą komfort jazdy poza miastem po zmroku, bez obaw o nagłe wtargnięcie na jezdnię słabo widocznego pieszego. Bez wątpienia poprawią też bezpieczeństwo samych pieszych. Pozostaje jednak pytanie, gdzie kupić odpowiednio widoczny element.
Polskie Stacje Paliw HUZAR wspierają bezpieczne poruszanie się po drogach i rozdają swoim Klientom odblaskowe naklejki.
Rewolucja na dwóch kółkach
Nieco wcześniej, bo 24 sierpnia 2014 roku, wszedł w życie przepis, budzący spore kontrowersje. Od tego dnia każdy kierowca mający prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat może przesiąść się na motocykl o pojemności do 125 cm3. Jednoślad z takim silnikiem można rozpędzić nawet do 100 km/h, a według nowych zasadach od kierującego nie oczekuje się żadnego przeszkolenia do jazdy motocyklem. Może zdarzyć się więc i tak, że pierwsza jazda na motorze odbywa się ulicami miasta z wysoką prędkością, znacznie przekraczającą szybkość dozwoloną w terenie zabudowanym. Policjanci, zapaleni motocykliści i eksperci są zdania, że motocyklista bez godzin jazdy pod okiem wykwalifikowanego instruktora stwarza poważne zagrożenie. Motocykl od samochodu odróżnia bowiem nie tylko inna technika jazdy, ale przede wszystkim całkowicie inny sposób obsługi pojazdu. Co znamienne, już w lipcu br. znacznie wzrosła sprzedaż jednośladów z tak niewielkim silnikiem, a specjaliści szacują, że zainteresowanie motocyklami o pojemności do 125 cm3 wzrosło nawet o 70 proc. względem analogicznego okresu w 2013 roku.
Kary w kraju i za granicą
Tegoroczne zmiany dotyczą nie tylko motocyklistów i pieszych, ale także kierowców, którzy przemieszczają się pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W 2014 roku powstał Krajowy Punkt Kontaktowy, do którego dociera wiadomość o każdym wykroczeniu, którego dopuszcza się polski kierowca w jednym z państw Wspólnoty. KPK informuje z kolei odpowiadające sobie organy innych krajów o tym, że ich obywatel otrzymał mandat w Polsce. Co ważne, członkowie UE nie tylko przekazują sobie informacje o tak ważnych przestępstwach, jak transport narkotyków czy sprawstwo wypadku tragicznego w skutkach, ale nawet wiadomości o drobniejszych wykroczeniach, takich jak przejechanie na czerwonym świetle, niesprawnych światłach czy rozmawianiu przez telefon podczas prowadzenia samochodu.