Wystarczy, że temperatura osiągnie +7-8 stopni, a spora część kierowców zaczyna wymianę opon na letnie. Są jednak tacy twardziele, którzy jeżdżą na oponach całorocznych i twierdzą, że im się to po prostu opłaca. Czy aby na pewno?
Rzeczywiście zakup jednego kompletu opon całorocznych to kwota niższa niż dwa komplety opon – na zimę i lato. Tyle, że opony letnie nieco różnią się od zimowych, zarówno budową, jak i osiągami, lepiej się także sprawdzają w odmiennych warunkach. Z kolei opony całoroczne stanowią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy porami roku.
Kiedy zmienić opony na letnie
O tym decyduje przede wszystkim temperatura. Opony letnie zbudowane są z kauczuku z dodatkiem sadzy i poniżej +7 stopni Celsjusza tracą swoją przyczepność. Opona letnia w niskich temperaturach jest zbyt twarda, jest także cichsza w użytkowaniu i posiada bardziej kolisty obrys bieżnika. Opona zimowa, dzięki dodatkowi krzemionki, nie traci swoich zdolności przyczepnych nawet przy niskich temperaturach.
Bieżnik
Opony letnie przeznaczone są do jazdy po jezdni suchej, przez co bieżnik powinien być jak najbardziej “gładki”. Nie oznacza to, że latem wolno jeździć na tzw. „oponach łysych”. Mniejsza ilość lamelek, rowków i charakterystycznych nacięć ma zapewnić większą powierzchnię, którą opona styka się z jezdnią, co zwiększa powierzchnię hamowania na jezdni suchej. Przy jeździe w deszczu za właściwe odprowadzanie wody deszczowej odpowiadają główne kanały w bieżniku. Po ilości nacięć można bardzo szybko odróżnić opony letnie od zimowych – te drugie mogą mieć nawet 5 razy więcej nacięć, które sprawdzą się przy jeździe po śniegu.
Odpowiednie ciśnienie
Jakie ciśnienie powinno być w konkretnych oponach – takie informacje podają producenci. Zwykle wartość ta wynosi od 2 do 2,4 bara w samochodzie osobowym. Jednak przy oponach letnich warto pamiętać, że wzrost temperatury o 10 stopni powoduje także wzrost ciśnienia w oponach o ok. 0,1 bara.
A może opony ekologiczne?
Opony ekologiczne mają zmniejszyć opory toczenia, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Ponadto zwiększają one możliwy przebieg oraz ograniczają emisję hałasu. Zewnętrznie takie opony nie różnią się od tradycyjnych – różnią je wyłącznie szczegóły produkcyjne.
To może opony całoroczne?
W przypadku sezonu letniego w zasadzie można używać opon całorocznych, które przy wyższych temperaturach będą miały działanie zbliżone do opon letnich. Jednak opona letnia jest wykonana z bardziej elastycznej gumy, łatwiej się w niej hamuje i jeździ. Opona całoroczna o twardszej gumie nie zawsze zapewnia ten luksus. Powinna ona przede wszystkim sprawdzać się zarówno przy upałach, jak i kilkustopniowych mrozach.