Ozonowanie samochodu to jeden z najpopularniejszych sposobów usunięcia nieprzyjemnych zapachów w jego wnętrzu. Służy także do dezynfekcji.
Skuteczność zabiegu ozonowania wynika z właściwości ozonu, który jest silnie utleniający oraz aseptyczny. Dzięki temu bardzo dobrze radzi sobie z neutralizowaniem bakterii, pleśni, alergenów wziewnych, a także wirusów. Z uwagi na to, że jest to gaz bez trudu dotrze w każdy zakamarek kabiny auta. Jak działa? Ozon utlenia zanieczyszczenia, co doprowadza do ich rozpadu na cząsteczki. Jedyną pozostałością po ozonie jest tlen, a cały proces jest przyjazny dla środowiska i nieszkodliwy dla człowieka.
Ozonowanie klimatyzacji i kabiny samochodu umożliwia likwidację nieprzyjemnych zapachów, np. woni papierosów, zwierząt, jedzenia.
Ozonowanie samochodu i klimatyzacji w zależności od urządzenia (oraz od wielkości kabiny i intensywności nieprzyjemnych zapachów) trwa od 15 minut do 60 minut.
Aby pozbyć się specyficznego zapachu ozonu wystarczy dokładnie przewietrzyć auto.
UWAGA – OZON JEST SILNIE UTLENIAJĄCYM GAZEM, WIĘC MOŻE MIEĆ WPŁYW NA PRZYSPIESZONE ZUŻYCIE ELEMENTÓW WNĘTRZA.
WAŻNE!
PODCZAS OZONOWANIA WE WNĘTRZU AUTA NIE MOGĄ PRZEBYWAĆ LUDZIE ANI ZWIERZĘTA. PO WŁĄCZENIU URZĄDZENIA OD RAZU WYSIĄDŹ Z POJAZDU I ZAMKNIJ DRZWI. JEŚLI OZONUJESZ SAMOCHÓD W GARAŻU ZOSTAW OTWARTE DRZWI WJAZDOWE.
Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Cząsteczki tlenu, którym oddychamy i który jest podstawowym składnikiem powietrza, są zbudowane z dwóch atomów tlenu (O2), w skład cząsteczki ozonu wchodzą natomiast trzy atomy tlenu (O3). Ten trzeci atom tlenu sprawia, iż ozon w przeciwieństwie do dwuatomowej cząsteczki tlenu jest silnym utleniaczem fotochemicznym[1].
[1] Czym jest ozon i jak wpływa na życie na Ziemi?, www.powietrze.gios.gov.pl