Każdy kierowca i pasażer marzy o tym, żeby podróż rozpocząć w przyjemnie chłodnym samochodzie. Niestety nie wszyscy mają możliwość zaparkowania garażu, czy zacienionym miejscu. Żar buchający z wnętrza auta to średnia przyjemność, kiedy czas ruszać w trasę. Jak się okazuje przebywanie w pełnym słońcu szkodzi nie tylko ludziom… ucierpieć może także nasze auto.
Letnie słońce i promieniowanie UV nie służy kondycji pojazdu. Upał jest niebezpieczny nie tylko dla plastikowych elementów, ale także dla lakieru i silnika.
Miejsce do parkowania
Garaż to idealne miejsce dla auta o każdej porze roku, ale nie wszyscy mamy możliwości skorzystania z tego udogodnienia. Parkując na zewnątrz należy szukać miejsc, które przez większość dnia będą zacienione. Nie jest to łatwe – miejsc jest mało, a chętnych do zaparkowania dużo. Dlatego warto znaleźć parking, który jest nasłoneczniony tylko przez część dnia. Im mniej godzin w pełnym słońcu tym lepiej.
Pamiętaj, aby nie parkować w pobliżu przeszkleń i plastikowych budowli – promienie słońca odbijające się od ww. powierzchni mogą skupić się na aucie i spowodować znaczne szkody (mogą np. stopić plastikowy element auta czy nawet wywołać pożar).
Osłona auta
Samochód, który niestety musi stać w palącym słońcu należy zabezpieczyć osłoną. Najpopularniejsze jest zasłanianie przednich szyb osłoną, która zabezpiecza plastikowe elementy deski rozdzielczej, elektronikę i tapicerkę. Inną możliwością jest okrycie całego auta pokrowcem, wtedy zabezpieczymy nie tylko wnętrze, ale także lakier. Zakładanie pokrowca zajmuje trochę czasu, ale ochrona naszego auta i ograniczenie kosztów ewentualnych napraw są tego warte. Pamiętaj jednak, aby nie przykrywać mokrego samochodu, oraz aby nie trzymać auta pod pokrowcem dłużej niż tydzień – dłuższa osłona może być przyczyną wilgoci i pleśni.
Konserwacja
Dla solidnego zabezpieczenia samochodu warto stosować odpowiedniej jakości kosmetyki pielęgnujące i konserwujące. Dobry wosk regularnie nakładany na powierzchnię karoserii może opóźnić proces blaknięcia lakieru i zapobiec jego zniszczeniom.
W czasie upałów warto wstrzymać się z myciem samochodu w ciągu dnia. Zimna woda w kontakcie z nagrzaną karoserią spowoduje jej naprężenie, a w spotkaniu z gorącą szybą może spowodować nawet jej pęknięcie.
Co z silnikiem…
W zaparkowanym w słońcu samochodzie temperatura pod maską może sięgać nawet 1000C.
Korki i długa podróż powodują nagrzanie elementów silnika. Kiedy zaparkujemy auto w niezacienionym miejscu temperatura pod maską wzrośnie jeszcze bardziej i może doprowadzić to do przegrzania m.in. elementów półprzewodnikowych. Ponadto w wysokiej temperaturze elementy elektroniczne auta rozszerzają się i podczas jazdy szybko schładzają, przez co powstają w nich mikropęknięcia. Może to spowodować nieoczekiwaną awarię elementów sterujących, a wtedy bez lawety i kosztownej naprawy się nie obejdzie.
… i innymi elementami samochodu?
Wysokich temperatur nie lubi nie tylko plastik, ale także guma. Eksponowanie opon na działanie promieni słonecznych powoduje mikropęknięcia, które skracają żywotność ogumienia. Przez długie eksponowanie w słońcu popękać mogą także inne elementy gumowe auta – np. uszczelki szyb, drzwi czy listew wykończeniowych. Przez promienie słoneczne klosze reflektorów, wykonane z lakierowanego poliwęglanu, mogą zmatowieć. Bezbarwny lakier ochronny nadający połysk z czasem staje się cieńszy lub całkiem schodzi, a sam plastik staje się żółtawy, mniej przejrzysty i po prostu brzydki. Jeśli chodzi o wnętrze, to w wysokich temperaturach mogą rozkleić się boczki tapicerskie, a tapicerka zblednie. W skrajnych przypadkach zdarzają się też pęknięcia deski rozdzielczej i rozwarstwienia szyby przedniej. Często niewielkim kosztem możemy uniknąć poważnych zdarzeń. Odpowiedniej jakości kosmetyki, czy osłona ograniczą nagrzewanie się auta i ochronią jego elementy.