Według raportu „Patriotyzm konsumencki Polaków 2017”, opracowanego przez Open Research, już 7 na 10 Polaków deklaruje, że podczas zakupów wybiera rodzime marki. Statystyki prezentują wzrost – w roku 2016 taką gotowość deklarowało 6 na 10 Polaków. Dane z niniejszego raportu pokazują również, że badani nie zawsze potrafią odpowiednio zidentyfikować polską markę. Zwracają natomiast coraz więcej uwagi na oznakowanie, które informuje o tym, że dany produkt czy usługa pochodzą z naszego kraju.
O patriotyzmie najczęściej rozmawiamy przy okazji obchodów świąt państwowych lub rocznic ważnych wydarzeń historycznych. Zazwyczaj kojarzy się z naszym godłem i powiewającą flagą. Tymczasem przybiera też inne postacie. Jedną z nich jest tzw. patriotyzm gospodarczy, który można określić mianem miłości do ojczyzny okazywanej w postaci konkretnych i przejrzystych działań podejmowanych w obszarze biznesu.
W bardzo ogólnym skrócie można rzec, że patriotyzm gospodarczy to nic innego jak świadome kupowanie polskich produktów i usług, a omijanie zagranicznych. To jednak naprawdę duże uproszczenie i aby odkryć jego nowe oblicze przedstawimy szerszą analizę tego zjawiska.
Patriotyzm gospodarczy to nie tylko kupowanie naszych produktów, ale także rozwijanie gospodarki. Kupując polski produkt lub korzystając z usługi firm z polskim kapitałem, dajemy szansę na tworzenie nowych miejsc pracy, wpływamy na wzrost PKB i w efekcie czego podnoszone są wynagrodzenia. Wielu ludzi wręcz szuka tego co polskie, ponieważ coraz więcej z nich rozumie, że produkcja w Polsce i wzmocnienie siły polskiego kapitału ma bezpośredni wpływ na podniesienie dobrobytu w Polsce. Patriotyzm gospodarczy to również inwestowanie w Polsce, opłacanie tutaj podatków i zatrudnianie pracowników. Dzięki takim świadomym przedsiębiorcom powstają nie tylko nowe produkty, ale też wzmacnia się wizerunek polskiej marki na świecie. Z ekonomicznego punktu widzenia nabieramy cech dojrzałego społeczeństwa konsumpcyjnego. Można zatem śmiało stwierdzić, że patriotyzm gospodarczy to nie puste hasło, to konkretne działanie, które się wszystkim opłaca.
Jako klienci stawiamy przede wszystkim na jakość polskich produktów i usług oraz ich cenę. Ważna jest również innowacyjność i ogólnie pojęta satysfakcja klienta. Informację o sprawdzonych polskich produktach i usługach przekazujemy sobie nie tylko w bezpośredniej rozmowie, ale coraz częściej za pomocą wszechobecnych mediów społecznościowych. Potwierdza to popularność niedawno założonego na Facebooku fanpage’a „Patriotyzm Gospodarczy – Lubię To”, gdzie można znaleźć opinie internautów o polskich produktach, usługach i rozwoju polskich marek. Dostępne są tam również artykuły promujące polską markę w różnorodnych dziedzinach.
W koncepcję promocji własnej marki, zbudowanej w oparciu o polski kapitał, angażują się również Polskie Stacje Paliw HUZAR. Właściciele dbają o dobry wizerunek stacji i oferowanych przez nią produktów i usług. Aktualności z życia firmy można znaleźć na stronie internetowej www.huzar.eu a informacje o bieżących akcjach promocyjnych czy ciekawostki ze świata motoryzacji znajdziemy na portalu społecznościowym Facebook (www.facebook.com/psphuzar).
Od początku istnienia Polskich Stacji Paliw HUZAR ich założycielom przyświecała idea patriotyzmu gospodarczego. Stąd obecność tylko polskiego kapitału i logo nawiązujące do historii Polski. W ofercie sklepów na stacjach HUZAR nierzadko można spotkać rodzime produkty z danego regionu.
Tak samo, jak konsumenci wybierając polskie produkty i usługi wspierają rodzimy przemysł, tak samo firmy mogą się wzajemnie wspierać i promować. Wystarczy zmienić nieco podejście i sposób myślenia ich właścicieli. Nawet firmy nastawione na import towarów czy będące podwykonawcami zagranicznych korporacji mogą w pewnym stopniu postawić na patriotyzm, nie rezygnując ze swojej głównej działalności.
Na wielu polskich produktach można znaleźć takie oznaczenia jak: „PRODUKT POLSKI”, „TERAZ POLSKA”, „PRODUKT POLSKI, KUPUJĄC DAJESZ PRACĘ” czy „MADE IN POLAND”. W przypadku firm można znaleźć określenie: POLSKI KAPITAŁ, POLSKI PRODUCENT. Z raportu „Patriotyzm konsumencki Polaków 2017” możemy poznać także tendencje zakupowe Polaków w danej grupie wiekowej. I tak np.: określenie „PRODUKT POLSKI”, „POLSKI PRODUCENT”, „TERAZ POLSKA” i „KAPITAŁ POLSKI” jest bardziej przekonujące dla osób powyżej 60 r.ż. Natomiast informacja „PRODUKT POLSKI, KUPUJĄC DAJESZ PRACĘ” jest bardziej zachęcająca dla młodych konsumentów. Przystępując bowiem do zakupu towarów lub usług kierujemy się przede wszystkim najbliższą nam potrzebą.
Jako przykład akcji zachęcającej Polaków do wspierania patriotyzmu gospodarczego można podać „Narodową Loterię Paragonową”. Program ten cieszył się dużym powodzeniem, gdyż ponad 82% respondentów o niej słyszało, a aż 45% wzięło w niej udział.
Podsumowując omówione w artykule aspekty patriotyzmu gospodarczego można stwierdzić, że idea jest słuszna i warto ją wspierać. Coraz więcej rodzimych produktów i usług ma wysoką jakość, dobrą cenę i spełnia oczekiwania klientów. A to cieszy i napawa dumą. Powiedzenie „Dobre, bo polskie” nabiera mocy i coraz częściej funkcjonuje w świadomości Polaków.