Samochód – na pozór prosty w użytkowaniu, ale pod maską kryje wiele zagadek, które nie jednego kierowcę przyprawiają o ból głowy. Jedną z nich są płyny oraz oleje, które magicznie sprawiają, że nasze auto mknie po drogach. Regularna kontrola i wymiana pozwala uniknąć stresu związanego z pogorszeniem osiągów, awarią, ale także w zaoszczędzeniu pieniędzy, gdy okaże się, że auto wymaga większego remontu. Bieżące uzupełnianie i kontrolowanie stanu zbiorniczków możemy wykonywać samodzielnie lub w warsztacie.
Co, jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę? W takim przypadku musimy zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, zajrzyjmy do instrukcji obsługi naszego samochodu. Znajdziemy tam wiele ważnych informacji, w tym np. gdzie znajdują się zbiorniki z płynami, jaki jest ich właściwy poziom czy jakiego rodzaju płynu możemy użyć.
Po drugie, żeby dobrze wszystko sprawdzić samochód musi stać na równym podłożu, a silnik powinien być zimny. Zapewni nam to bezpieczeństwo oraz poprawność podczas czynności serwisowych.
Olej silnikowy
Życiodajny olej. Jego działanie umożliwia sprawne działanie „serca naszego auta” zmniejszając tarcia w nim zachodzące. Chroni go przed zanieczyszczeniami, które zaślepiają otwory w silniku również chroniąc elementy wewnątrz narażone na działanie wysokich temperatur. W celu zmierzenia poziomu oleju w silniku musimy użyć bagnetu pomiarowego. Bagnet najpierw należy wyjąć i przetrzeć np.: ręcznikiem papierowym lub szmatką, a następnie włożyć go ponownie. Odczekajmy około 10 sekund następnie ponownie wyjmijmy go. Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym. Oprócz ilości oleju ważna jest jego jakość. Ten o prawidłowych właściwościach ma bursztynowy kolor. Inne odcienie np.: czarny, wskazują na wysokie zużycie i konieczność pilnego działania. Wymiany powinniśmy dokonywać według zaleceń producenta. Przyjmuje się, że optymalnie wymiana oleju powinna następować co roku lub po przejechaniu 15 000-20 000 km.
Płyn chłodniczy
Pracujący samochód wytwarza energię, która jest zamienia w ciepło. Zadaniem płynu chłodniczego jest zapobieganie przegrzaniu jednostki silnikowej, poprzez pochłanianie wydzielanego ciepła.
Bez niego silnik osiągałby ekstremalnie wysokie temperatury, co w rezultacie skutkowałoby jego uszkodzeniem! Trudne warunki, z którymi musi się zmierzyć sprawiają, że z czasem zużywa się. Wysokie temperatury sprawiają, że z czasem odparowuje z układu, a także traci swoje właściwości chłodnicze oraz antykorozyjne. Zbiorniczek wyrównawczy, w którym znajduję się płyn zawiera odpowiednie oznaczenia umożliwiając sprawdzenie jego poziomu. Tak jak w przypadku oleju silnikowego, poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy minimalną a maksymalną wartością. Jego wymiany dokonujemy średnio co 5 lat lub co 40 000-100 000 km.
Płyn hamulcowy
Każdy kierowca dbający o bezpieczeństwo swojego pojazdu nigdy nie powinien zapominać o płynie hamulcowym. Jego brak lub zużycie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jeśli wciskając pedał hamulca czujemy, że działa on np.: z opóźnieniem, oznacza to, że płynu może być za mało lub jest on zapowietrzony. Zużyty płyn łatwo rozpoznać, zwykle przybiera ciemny kolor, a nowy jest przezroczysty. Płyn hamulcowy znajduje się w zbiorniczku, który zawiera podziałkę minimalną oraz maksymalną a jego zawartość powinna zawierać się w tych wartościach. Wymiana nie powinna następować później niż co 2 lata lub 60 000 km.
Płyn do spryskiwaczy
Wielu kierowców zapomina o jego regularnym uzupełnianiu a jest to błąd, który może kosztować nas nawet wysokim mandatem. Jak sama nazwa wskazuje płyn ten służy do spryskiwania przedniej szyby naszego samochodu usuwając zanieczyszczenia pojawiające się podczas jazdy. W zależności od panującej pory roku możemy podzielić go na dwa rodzaje: letni oraz zimowy. Płyn ten jest najprostszym do wymiany, możemy go wlać „pod korek” nie przejmując się podziałkami. Dolewamy go jak najczęściej, najlepiej sprawdzać jego stan co dwa tygodnie. Dobry płyn (jakim jest np.: kosmetyk z linii Czyste Auto „SZYBA”) charakteryzuje się wysokim składem chemicznym który spowalnia zużywanie piór wycieraczek, nie pozostawiając po sobie smug czy plam.
Płyn układu wspomagania kierownicy
Układ wspomagania kierownicy jest nieoceniony. Wie to każdy kto jeździł samochodem bez wspomagania. Pokonywanie ciasnych uliczek czy szybkie skręcanie kierownicą mogło kiedyś przyprawiać o ogromny dyskomfort. Utrzymywanie jego właściwego stanu wpływa nie tylko na ułatwioną skrętność kierownicy, ale również konserwuje i smaruje wiele elementów układu: przewody, zawory czy tłoki. Potrzebę jego wymiany sygnalizuje nam kolor oraz zapach, zwykle przybiera on ciemny odcień oraz czuć wyraźny zapach spalenizny. Powinniśmy go wymieniać nie rzadziej niż co 2 lata.
Płyn przekładniowy skrzyni biegów
W zachowaniu jak najwyższej jakości naszej skrzyni biegów umożliwi nam płyn przekładniowy który zmniejsza obciążenia w niej zachodzące. Większość modelów samochodów nie posiada bagnetu, który umożliwiałby sprawdzenie jego poziomu. Nieocenioną pomocą będzie instrukcja obsługi naszego pojazdu która zawiera informację, kiedy należy go wymienić. W przypadku pojazdu z manualną skrzynią biegów płyn ten wymienia się średnio co 100 000 km. Inaczej wygląda sytuacja z skrzyniami automatycznymi. W nich płyn zużywa się o wiele szybciej przez co zalecanym jest jego wymiana co 40 000-100 000 km.