Wiatr
Silne podmuchy mogą sprawić, że nasza podróż będzie niebezpieczna. Zagrożeń możemy się spodziewać z trzech kierunków.
Przede wszystkim niebezpieczny jest sam wiatr, szczególnie ten wiejący z boku – może zepchnąć nas z trasy, a w najlepszym wypadku sprawić, że jazda będzie niezwykle uciążliwa. Silny wiatr przedni powoduje, że samochód pokonując dodatkowy opór powietrza zużywa więcej paliwa. Najmniej problemów sprawia wiatr wiejący z tyłu, tu jednak musimy zachować szczególną ostrożność w czasie hamowania, bo czas potrzebny na zatrzymanie auta może się nieco wydłużyć.
Drugą grupę zagrożeń powodują unoszące się w powietrzu przedmioty. Papier, który niespodziewanie wyląduje na przedniej szybie może być źródłem stresu, ale już upadająca gałąź czy cały konar rodzi poważne niebezpieczeństwo.
Duże zagrożenie mogą spowodować także inni użytkownicy dróg.
Zanim wybierzesz się w trasę sprawdź prognozę pogody, zastanów się czy nie możesz przełożyć jazdy na inny czas. Nie ryzykuj, jeśli nie ma bezwzględnej konieczności podróży.
Jeśli jednak musisz jechać, stosuj sie do poniższych wskazówek:
- Trzymaj obie ręce na kierownicy, najlepiej w pozycji na godzinie 9 i 3. Silne podmuchy wiatru są nieprzewidywalne i mogą być na tyle silne, że kierownica może wykonać nieoczekiwany ruch.
- Patrz uważnie przed siebie, kontroluj czy na drodze nie leżą przedmioty, blokujące jezdnię. Silne wiatry mogą złamać drzewa bezpośrednio na drogę. Uważając i zachowując odpowiednią prędkość, będziesz mieć więcej czasu na poradzenie sobie z sytuacją.
- Bądź przygotowany na mijanie konstrukcji blokujących wiatr. Nagły brak wiatru może Cię zaskoczyć, powodując nadsterowanie w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru i utratę kontroli. Skoncentruj sie zwłaszcza wjeżdzając i wyjeżdzając z tunelu.
- Unikaj korzystania z tempomatu, aby lepiej zarządzać prędkościa pojazdu.
- Unikaj jazdy za lub obok dużych pojazdów, zwłaszcza cieżarówek z przyczepami. Zachowaj odpowiedni odstęp, aby zwiększyć czas na reakcję.
- Rozważ zatrzymanie się i przeczekanie. Jeśli prowadzisz duży pojazd i napotykasz burze z silnym wiatrem, najbezpieczniej jest zjechać i poczekać, aż burza sie skończy.
- Nigdy nie próbuj zbliżać się ani przejeżdżać pod słupem wysokiego napięcia z zerwanymi liniami. Jeśli zobaczyłeś taką sytuację, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy i powiadom właściwe służby.
Deszcz
Niezależnie od doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, jazda w ulewnym deszczu może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli wraz z deszczem pada śnieg. Aby pomóc Ci się przygotować na tak ekstremalną podróż opracowaliśmy kilka wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy.
Zacznij od podstaw
- upewnij się, że masz sprawne światła,
- zachowaj dystans między swoim samochodem a pojazdem przed Tobą. Sześć sekund powinno wystarczyć,
- zwolnij w razie potrzeby, aby widzieć przed sobą wystarczająco daleko i mieć czas na reakcję,
- nie używaj tempomatu.
Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza faza deszczu. Ryzyko utraty kontroli nad pojazdem na mokrych drogach, wywołuje woda mieszająca się z olejem i zanieczyszczeniami znajdującymi się na jezdni.
Z kolei, gdy jezdnia zostanie pokryta stojącą wodą, duża prędkość zwiększa ryzyko aquaplaningu, co może spowodować utratę kontroli. Zwolnij – wtedy możesz lepiej ocenić sytuację.
Zjawisko aquaplaningu polega na tworzeniu się poduszki wodnej między oponą a jezdnią, co jest wynikiem braku odprowadzania spod opon nadmiaru wody pokrywającej nawierzchnię drogi. Przyczyną tego zjawiska jest: używanie niewłaściwych opon, zbyt duża prędkość oraz woda gromadząca się na drodze i w koleinach.
W czasie jazdy pamiętaj
- Jeśli to możliwe, jedź bliżej środka drogi, ponieważ większość dróg ma nachylenie w kierunku zewnętrznych pasów.
- Unikaj zbyt bliskiego podążania za dużymi pojazdami, ponieważ woda spod ich kół może spowodować utratę widoczności.
- Unikaj gwałtownego używania hamulców, jeśli nie jest to konieczne.
- Patrz jak najdalej przed siebie, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować.
- Zachowaj spokój. Bez względu na to, jak bezpiecznie jeździsz, zawsze istnieje ryzyko, że samochód wpadnie w poślizg. Jeśli tak się stanie, nie panikuj i nie naciskaj hamulca ani nie kręć kierownicą. Powolne zdejmowanie stopy z pedału hamulca oraz spokojne trzymanie kierownicy prosto sprawi, że samochód w końcu odzyska przyczepność.
- Nigdy nie próbuj przejeżdżać z dużą prędkością przez wodę przemieszczającą się po jezdni, jeśli nie wiesz, jak jest głęboka — nawet pozornie niewielka ilość płytkiej wody może wyrzucić Cię z drogi.
- Jeśli zbliżasz się do stojącej wody, przejeżdżaj przez nią powoli i bądź przygotowany na zawrócenie, jeśli woda dotrze do dolnej części drzwi pojazdu.
- Omijaj drogi gruntowe lub żwirowe podczas ulewnego deszczu. Mogą one szybko sprawić, że utkniesz po osie w błocie.
Jeśli możesz, zjedź z drogi
Jeśli deszcz staje się zbyt ulewny, aby móc właściwie ocenić sytuację, zatrzymaj się i poczekaj. W sytuacjach, gdy widoczność spada prawie do zera, nie ma potrzeby ryzykować.
Nie parkuj obok drzew, słupów lub innych obiektów, które moga przyciagnac piorun lub spadajac uszkodzic pojazd w wyniku uderzenia.
Unikaj podstawy stromych lub niestabilnych zboczy i niskich obszarów narazonych na powodzie.
Jesli musisz stanac na poboczu drogi, zjedz jak najdalej i włacz swiatła awaryjne.