Niezależnie od tego czy pracujesz jako kierowca, podróżujesz służbowo czy też jedziesz wypoczywać musisz zrobić wszystko, aby szczęśliwie dotrzeć do celu.
Jedną z częstych przyczyn wypadków jest zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą. Podpowiadamy co zrobić, aby uniknąć zagrożenia drogowego. Najważniejsza jest umiejętność rozpoznania swojego stanu, kiedy nie powinniśmy dalej jechać, bo potrzebujemy natychmiastowej przerwy. Jazda w stanie zmęczenia jest niebezpieczna dla ciebie i twoich bliskich, możesz stać się zagrożeniem dla innych użytkowników drogi, dlatego jeśli widzisz następujące oznaki:
- trudności z utrzymaniem głowy w górze
- ciężkie powieki
- utratę świadomości na ułamki sekund
- falujące linie na jezdni
- trudności z przypomnieniem sobie kilku chwil czy kilometrów, które właśnie przejechałeś
musisz jak najszybciej odpocząć. Nie ryzykuj. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo stosując poniższe wskazówki.
WYRUSZ W DROGĘ WYPOCZĘTY
Zadbaj, aby przed podróżą odpowiednio się wyspać. Chociaż liczba godzin, jaką potrzebuje człowiek, aby być wypoczętym jest indywidualną kwestią, to warto zapewnić organizmowi 8 godzin snu. Jeśli podróż będzie wyczerpująca dobrze jest przespać się 20 minut przed wyjazdem. Pozwoli to na regenerację sił i lepszą koncentrację.
DRZEMKA REGENERACYJNA
Krótka 15-20 minutowa drzemka pozwoli na szybkie zregenerowanie sił. Pamiętaj jednak o zachowaniu środków ostrożności. Samochód należy zatrzymać w miejscu oddalonym od szosy, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych pojazdów. Najlepiej skorzystać z parkingów monitorowanych, np. przy stacjach paliw. Ustaw budzik, aby kontrolować czas drzemki.
CZYTAJ UWAŻNIE ETYKIETY LEKÓW
Właściwości uboczne niektórych leków mogą powodować senność i znużenie, dlatego jeśli musisz zażywać leki przed lub w czasie podróży zapoznaj się z ich działaniem. Upewnij się, że nie wpłyną negatywnie na jakość prowadzenia samochodu. Aby mieć pewność, że możesz wybrać się w długą trasę po lekach, zapytaj się lekarza.
PODRÓŻUJ Z PASAŻEREM
Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo. Podróż będzie nie tylko okazją do rozmowy, ale także zapewni dodatkową kontrolę nad sprawnym przebiegiem podróży. Towarzysz podróży zasygnalizuje, gdy dostrzeże niepokojące objawy zasypiania czy zmęczenia.
ZJEDZ LEKKI POSIŁEK
Zapewnij sobie energię spożywając odpowiedni posiłek. Jedz drobne przekąski, najlepiej częściej ale małymi porcjami. Unikaj jednak fast foodów, ciężkich dań, które utrudnią koncentrację.
RÓB PRZERWY
Przede wszystkim unikaj pośpiechu. Warto poświęcić dodatkowe minuty na odpoczynek, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wyjście z samochodu i kilka prostych ćwiczeń z pewnością poprawią samopoczucie. Unikaj poddawania się presji wyścigu z czasem.
KAWA DOBRA NA WSZYSTKO
Kofeina działa różnie, więc nie należy pokładać zbyt dużego zaufania w wypitym kubku kawy. Z całą pewnością będzie to jednak dobra okazja do odpoczynku i pobudzenia sił witalnych.
ODPOWIEDNIA PORA
Na dłuższe trasy wybieraj taką porę, która jest odpowiednia dla Twojego cyklu dnia. Zaplanuj podróż tak, aby uwzględniała te godziny, w których jesteś najbardziej ożywiony.
CZY WIESZ, ŻE:
W pogodne dni jest niebezpiecznie
Najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych. To właśnie wtedy kierujący czują większy komfort jazdy, rozwijają większe prędkości, co w przypadku wystąpienia wypadku daje tragiczniejsze skutki.
W czasie wakacji i jesienią uważaj na drodze
W 2017 r. najwięcej wypadków miało miejsce w październiku (10,1% ogółu), czerwcu i lipcu (po 9,9%). Natomiast najwięcej osób zginęło we wrześniu (10,5%) i w grudniu (10,3%). Duża liczba wypadków w miesiącach letnich spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym, natomiast w okresie jesiennym pogarszają się warunki atmosferyczne, a tym samym i drogowe.
Czarne piątki
Najwięcej zdarzeń tragicznych w skutkach miało miejsce w piątki (16,7% ogółu). W tych dniach najwięcej osób zginęło (15,6%) oraz odniosło obrażenia (16,5% ogółu).
Niebezpieczne godziny
Największe nasilenie wypadków występowało w godzinach 14:00 – 19:00, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu, związanego z powrotami z pracy. Najmniej wypadków odnotowano w godzinach 00:00–5:00, w tym czasie również najmniej osób zostało rannych oraz poniosło śmierć.
Gdzie najwięcej wypadków?
Zdecydowana większość wypadków, bo 23 262 (71% ogółu) miało miejsce w obszarze zabudowanym, zginęło w nich 1 238 osób (43,7%), a 27 014 zostało rannych (68,4%). Poza obszarem zabudowanym miało miejsce 9 498 wypadków (29% ogółu), zginęły w nich 1 593 osoby (56,3%), a obrażenia ciała odniosło 12 452 uczestników ruchu (31,6%).
Główne przyczyny wypadków
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 7 416 wypadków,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 6 837 wypadków,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 3 408 wypadków.
Młodzi kierowcy niebezpieczni
Szczególną uwagę należy zwrócić na grupę tzw. „młodych kierowców” w wieku 18 – 24 lata charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2017 r. byli oni sprawcami 5 550 wypadków (19,6% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 468 osób, a 7 272 zostały ranne. Przyczyną 36,8% wypadków, które spowodowali „było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a w efekcie 57,3% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.