Podróż samochodem na wakacje ma wiele plusów – niezależność, komfort jazdy, dopasowanie planu podróży do własnych preferencji, to tylko niektóre z nich. Wybierając się w podróż po Europie warto pamiętać o tym, że każdy kraj cechuje się odrębnymi przepisami ruchu drogowego. W niniejszym artykule znajdziecie praktyczne porady i wskazówki, o czym należy pamiętać, wybierając się w podróż autem po krajach europejskich.
Przed wyjazdem – przegląd samochodu
W celu zminimalizowania ryzyka usterki w trakcie podróży, przed wyjazdem warto dokonać przeglądu pojazdu. Ciśnienie w oponach oraz stan oświetlenia naszego auta możemy sprawdzić sami, ale i tak dobrze jest oddać samochód w ręce zaufanego mechanika, który sprawdzi stan najważniejszych układów pojazdu oraz poziom płynów eksploatacyjnych. My natomiast powinniśmy zwrócić uwagę na nasze AC – jeśli działa tylko w Polsce warto, na wszelki wypadek rozszerzyć jego zakres działania na inne kraje – może się przydać w przypadku usterki, a tym bardziej wypadku.
Przekraczanie granic – wymagane dokumenty
Aby przekroczyć granicę w Unii Europejskiej potrzebny będzie ważny dowód osobisty, a poza strefą paszport, dowód rejestracyjny auta ze stemplem potwierdzającym ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC (dobrze mieć przy sobie jego pełną wersję). Jeśli będziemy przejeżdżać przez kraje nienależące do UE potrzebna będzie „Zielona Karta”. Niektóre kraje wymagają także stosownego dokumentu w przypadku, gdy wybieramy się w podróż bez właściciela pojazdu, leasingowym lub ciągniemy pożyczoną przyczepę. W tych przypadkach często wymagana jest pisemna zgoda właściciela poświadczona przez Polski Związek Motorowy.
Obowiązkowe wyposażenia auta
Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce jest trójkąt odblaskowy oraz gaśnica. W teorii konwencja wiedeńska nie zezwala policji na wystawienie mandatu w przypadku, gdy wyposażenie auta jest zgodne z rodzimym prawem ruchu drogowego, ale niezgodnym z przepisami obowiązującymi na terenie danego kraju. Jednak, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zwrócić uwagę, jakie artykuły powinniśmy zabrać ze sobą do danego państwa. Należą do nich na przykład apteczka oraz gumowe rękawiczki, alkomat, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek.
Zróźnicowane przepisy drogowe
Rozbieżności w przepisach ruchu drogowego dotyczą nie tylko wyposażenia auta, ale również poruszania się po drodze. Niestety, w takim przypadku policja ma pełne prawo wyegzekwować od nas karę za naruszenie kodeksu drogowego. Warto dokładnie przestudiować, chociażby jakie prędkości obowiązują na autostradach, po których planujemy podróżować. W uproszczeniu – w większości krajów Europy zachodniej pojedziemy 120 lub 130km/h. Przepisów nie warto łamać – kary za przekroczenie prędkości są naprawdę wysokie!
Różnice w prawie dotyczą także stanu po spożyciu alkoholu – w wielu krajach dopuszczalne jest wyższe stężenie alkoholu we krwi, niż w Polsce, na przykład we Francji czy Hiszpanii nie popełniamy wykroczenia, jeśli stężenie alkoholu w naszej krwi jest mniejsze niż 0,5‰, ale już u naszych czeskich sąsiadów dozwolone stężenie alkoholu we krwi wynosi 0‰. Różnice w przepisach dotyczą także kwestii przewozu dzieci, parkowania i wyprzedzania.
Pamiątki z podróży
Z zagranicznej wyprawy często wracamy z pamiątkami, szczególnie jeśli możemy je nabyć w strefie bezcłowej. Dobre wino, regionalne smakołyki, odzież, sprzęt elektroniczny – to najczęściej przywożone towary z letniego wypoczynku. Jednakże prawo celne bywa surowe, dlatego dobrze sprawdzić przed podróżą, jakie i ile artykułów możemy przywieźć z danego kraju, np. według prawa UE, z krajów członkowskich nie wolno przywozić muszli oraz koralowców, a także dużej ilości kawioru.
Życzymy owocnej lektury kodeksów drogowych i udanych wakacji!