Lepiej zapobiegać niż leczyć. Rdzę, która zaczyna konsumować samochód trudno powstrzymać, dlatego warto odciągnąć ten proces najdalej się jak da i zadbać o pojazd już na długo przed tym przykrym incydentem. Łatwo powiedzieć? Czasami to prawda, ale wszystko zależy od naszej sumienności i dokładności.
Rdza to nie tylko utrata walorów estetycznych pojazdu. To także poważne jego uszkodzenie, które w konsekwencji może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Każde auto posiada fabrycznie aplikowaną warstwę antykorozyjną. Nie jest ona jednak gwarantem i nie wyeliminuje możliwości rdzewienia elementów samochodu najbardziej narażonych na różnego rodzaju warunki powodujące korozję.
Jak zabezpieczyć auto przed rdzewieniem?
Jest na to kilka sposobów.
- Stosuj preparaty antykorozyjne
W sprzedaży dostępnych jest wiele środków konserwujących oraz zapobiegających rdzewieniu. Można je aplikować samodzielnie, albo skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli podejmiesz to wyzwanie pamiętaj, aby kupić odpowiedni specyfik – inne preparaty stosujemy do zabezpieczenia auta od wewnątrz, a inne na zewnątrz. Środki antykorozyjne dedykowane do wewnątrz samochodu są delikatniejsze niż te do zewnętrznej ochrony – na zewnątrz potrzebujemy mocniejszego preparatu.
Jeśli na karoserii pojawiła się już rdza, w celu nałożenia powłoki zabezpieczającej dokładnie oczyść skorodowane miejsce i nanieś na nie warstwę preparatu – zabezpieczysz w ten sposób uszkodzone miejsce i powstrzymasz rozwój korozji.
- Stosuj dywaniki wykonane z gumy
Jest to ważne szczególnie zimą. Rozpuszczony śnieg, często wymieszany z solą drogową, który wnosimy do auta przesiąka przez tkaninę materiałowych dywaników i zalega na podłodze samochodu. Po kilku razach może okazać się, że pojawią się tu ogniska rdzy.
- Myj, ale rzadziej niż latem
Nie zaleca się mycia auta przy temperaturze poniżej 0°C. Dlaczego? Używana podczas mycia gorąca woda osiada na lakierze i pod wpływem niskiej temperatury błyskawicznie zamarza, co bardzo niekorzystnie wpływa na karoserię. Jak wiadomo auto zimą trzeba myć, aby pozbyć się brudu i soli drogowej, ale rób to z rozwagą i koniecznie zastosuj woskowanie, które wytworzy dodatkową warstwę ochronną. Jeśli jednak zima nie odpuszcza, a nasze auto powoli zmienia kolor na czarno-szary to nie ma wyjścia i musimy nagromadzony brud usunąć. Dlatego zaraz po zakończeniu każdorazowej kąpieli obowiązkowo wykonajmy woskowanie lakieru.
Likwidację większych ognisk korozji lepiej zlecić fachowcom.