Dziś nie wyobrażamy sobie jazdy bez świateł w dzień, ale jeszcze przed 2007 rokiem nie było to obowiązkiem uregulowanym przez prawo. W samochodzie mamy kilka rodzajów oświetlenia. Chociaż wiemy, że świateł powinniśmy używać całą dobę, to czy mamy pewność jak i kiedy używać poszczególnych rodzajów?
Podróżując o różnych porach dnia i nocy spotykamy kierowców, którzy podczas jazdy mają włączone (lub nie włączone) nie te światła co trzeba… Dlaczego? Czasami z roztargnienia, czasami niechcący, a czasami po prostu z niewiedzy.
ŚWIATŁA MIJANIA (tzw. światła krótkie)
Powinniśmy jeździć na nich obowiązkowo całą dobę (oczywiście z wyjątkiem czasu, gdy używamy świateł do jazdy dziennej lub drogowych). Ich zadaniem jest oświetlenie drogi bezpośrednio przed pojazdem.
Świateł tych używamy także w czasie mgły lub deszczu, kiedy panują warunki pogorszonej przejrzystości powietrza.
Kiedy nie używać świateł mijania? Podczas postoju – wprowadza to kierowcę pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka w błąd.
Warto też pamiętać o odpowiednim ustawieniu świateł mijania (np. podczas badania technicznego), w tym także względem aktualnego obciążenia samochodu.
ŚWIATŁA DROGOWE (tzw. światła długie)
Służą do jazdy od zmierzchu do świtu. Jak działają? Oświetlają drogę symetrycznie – równomiernie prawą i lewą jej część.
Świateł tych można używać również w terenie zabudowanym.
Kiedy ich nie używać? Światła drogowe powinny być wyłączone na oświetlonych drogach. Pamiętajmy o ich wyłączeniu, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd lub nadchodzi kolumna pieszych oraz kiedy zbliżamy się do pojazdu jadącego przed nami – my także nie lubimy być oślepiani, prawda?
ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ
Starsze auta, wyprodukowane przed 2011 rokiem, nie posiadają tych świateł, chyba że właściciel je sobie zamontował. Korzystać z nich można od świtu do zmierzchu. Mogą być włączone zamiast świateł mijania, ale wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Kiedy ich nie używać? Oczywiście po zmierzchu i w czasie ograniczonej widoczności wynikającej ze złej pogody.
KIERUNKOWSKAZY
Niby mamy je w aucie od zawsze, ale czasem niektórzy o nich zapominają… Kierunkowskazy (prawy i lewy) służą do sygnalizowania zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy (np. skrętu w daną stronę). Włączamy je przed rozpoczęciem manewru i wyłączamy zaraz po jego zakończeniu.
Kierunkowskazy włączamy również przy sygnalizowaniu i zakończeniu wyprzedzania.
Kiedy ich nie używamy? Przed wjazdem na rondo (zwłaszcza kierunkowskazu lewego).
Ważne! Na rondzie można mieć włączony kierunkowskaz wyłącznie przed manewrem zmiany kierunku jazdy, czyli przed zjazdem z ronda.
ŚWIATŁA PRZECIWMGŁOWE
Przednie nie są obowiązkowe, ale można ich używać w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza lub na krętej drodze, oznaczonej odpowiednimi znakami. Można ich użyć także podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu.
Kiedy ich nie używać? Wtedy, gdy nawierzchnia drogi jest mokra a deszcz nie pada, światła przeciwmgielne z przodu mogą wtedy oślepiać innych użytkowników dróg.
Tylnych świateł przeciwmgłowych używamy wyłącznie w warunkach mocno ograniczonej przejrzystości powietrza, kiedy ograniczona jest ona do 50 metrów.
Kiedy nie używać tych świateł? Kiedy jedzie za nami inny pojazd (mogą nie tylko oślepiać, ale także dekoncentrować kierowcę pojazdu za nami, przez co może nie zauważyć np. naszego hamowania).
ŚWIATŁA POZYCYJNE/POSTOJOWE
Włączamy je wyłącznie podczas postoju, kiedy auto jest niedostatecznie widoczne.
Kiedy ich nie używamy? Podczas jazdy oraz przy postoju auta poza drogą.
ŚWIATŁA AWARYJNE
Używamy ich, jeśli postój auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest wynikiem uszkodzenia pojazdu lub wypadku/kolizji. Kiedy nie stosujemy świateł awaryjnych? Podczas holowania auta i podczas jazdy.
Uwaga!
Za przewinienie może być uznana często stosowana wśród kierowców forma „podziękowania” światłami awaryjnymi.
Pamiętajmy! Nieprawidłowe używanie świateł może skutkować mandatem i punktami karnymi.
Jeśli holujemy inne auto, w naszym pojeździe muszą być włączone światła mijania. Światła do jazdy dziennej nie wystarczą nawet w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. W aucie holowanym natomiast muszą być włączone światła pozycyjne, a nie jak niektórym się wydaje, światła awaryjne.