Poznajesz ją na kursie prawa jazdy, codziennie korzystasz z jej przywilejów, ale czy na pewno robisz to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa?
Zielona strzałka to nie to samo co zielone światło, chociaż niektórzy kierowcy nie widzą różnicy. Znak S-2 owszem zezwala na skręt, ale pod pewnym warunkiem. Sygnał ten dopuszcza ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu, w kierunku wskazanym strzałką, ale… po wcześniejszym zatrzymaniu się przed sygnalizatorem i ustąpieniu pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.
Wielu kierowców uważa, że nie ma potrzeby zatrzymywania się przed sygnalizatorem skoro jedzie wolno i wszystko widzi. Nie jest to prawdą. Co mówi na ten temat kodeks drogowy?
„§ 96. 1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma Porady STACJI się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.”1
Jak widać prawo drogowe wyraźnie wskazuje na konieczność zatrzymania pojazdu przed sygnalizatorem. Bagatelizowanie przepisów może skutkować mandatem – niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione grozi mandatem w wysokości od 300 do 500 zł i 6-cioma punktami karnymi.
Żeby skorzystać z prawa do warunkowego skrętu, trzeba zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem i mieć pewność, że manewr ten nie spowoduje utrudnień innym uczestnikom ruchu drogowego.
Warto wiedzieć:
Zielona strzałka sygnalizatora S-2 może być umieszczona również z lewej strony. Wówczas (tak jak w przypadku strzałki po prawej stronie) należy zatrzymać się przed sygnalizatorem i ustąpić innym pierwszeństwa. Po wykonaniu tych obowiązkowych czynności możemy skręcić w lewo oraz zawrócić na skrzyżowaniu, o ile nie zabrania tego znak zakazujący zawracanie.
1Źródło: http://kodeks-drogowy.org/rozporzadzenia/w-sprawie-znakow-i-sygnalow-drogowych/sygnaly-swietlne/sygnaly-swietlne-dla-kierujacych-i-pieszych