Po sezonie zimowym we wnętrzu auta może pojawić się wilgoć, która wykryta zbyt późno może przysporzyć wielu kłopotów, np. wydzielać nieprzyjemny zapach, uszkodzić tapicerkę, a nawet doprowadzić do korozji niektórych elementów. Przedstawiamy sposoby, które ułatwią pozbycie się wilgoci z pojazdu.
Dbając o samochód należy nie tylko regularnie pielęgnować jego karoserię, wymieniać płyny, filtry czy kontrolować stan części. Dla utrzymania pojazdu w dobrym stanie istotne jest regularne czyszczenie jego wnętrza, zwłaszcza po sezonie zimowym, kiedy to do samochodu trafiają śnieg i błoto, a wraz z nimi sól, piasek oraz różne związki chemiczne. Ich obecność w pojeździe pogarsza warunki podróży. Wynikiem zawilgoconego samochodu mogą być trudne do usunięcia zacieki, nieprzyjemny zapach, korozja elementów, a nawet awaria komputera samochodowego.
PO CZYM POZNAĆ, ŻE WE WNĘTRZU AUTA MAMY WILGOĆ?
W okresie wiosennym temperatura powietrza za dnia sięga nierzadko powyżej 10 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura na zewnątrz to wzrost temperatury we wnętrzu pojazdu, co powoduje wytwarzanie się pary wodnej. Jeżeli nie zostanie ona dokładnie usunięta zjawisko to może nawracać i powodować zawilgotnienia m.in. tapicerki. Innym objawem wilgoci jest nieprzyjemny zapach. Nie należy go lekceważyć, ponieważ jest to sygnał mówiący o pojawieniu się drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla układu oddechowego użytkowników pojazdu, zwłaszcza dzieci i osób skłonnych do alergii.
W JAKI SPOSÓB POZBYĆ SIĘ WILGOCI?
Najprostszym (niestety czasochłonnym, ale bardzo prostym) sposobem na pozbycie się wilgoci jest wystawienie pojazdu z opuszczonymi szybami na działanie promieni słonecznych. W ten sposób samochód zostanie naturalnie osuszony. Warto uprzednio wyjąć wycieraczki oraz zdjąć pokrowce z siedzeń. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie gazet lub ręczników papierowych. Wystarczy rozłożyć je w wilgotnych miejscach, poczekać aż nasiąkną, a następnie usunąć. Przy mocno zamoczonych miejscach czynność należy powtórzyć. Skuteczną metodą walki z wilgocią jest również zastosowanie żwirku dla zwierząt lub ryżu. Produkty te mają silne działanie higroskopijne i doskonale wchłaniają wilgoć. Żwirek dodatkowo, doskonale pochłania brzydkie zapachy. Produkty należy rozsypać w wilgotnych miejscach, odczekać aż skończą absorbować wilgoć, a następnie wciągnąć za pomocą odkurzacza. Żwirek czy ryż można też wsypać do materiałowych woreczków czy gazy z drobnymi oczkami. Tak przygotowane saszetki można umieścić w miejscach narażonych na zawilgocenia, np. pod siedzeniami. Należy pamiętać, że woreczki z produktem należy, co jakiś czas wymieniać. Przyczyną wilgoci w kabinie może być słaba kondycja uszczelek. Należy sprawdzić dokładnie stan wszystkich gumowych elementów, nie zapominając o tych przy bagażniku. Dodatkowym sposobem na pozbycie się wilgoci w przestrzeni bagażowej może być umieszczenie specjalnych produktów
pochłaniających wilgoć. Oczywiście można też wykorzystać wyżej wymieniony sposób ze żwirkiem zwierzęcym czy ryżem.
GDY WSZYSTKO ZAWIEDZIE
Jeżeli wnętrze pojazdu jest czyste i suche, a mimo to wciąż odczuwamy nieprzyjemny zapach wilgoci, należy sprawdzić stan filtra kabinowego, zwanego inaczej filtrem przeciwpyłkowym. Znajduje się on w tych pojazdach, które są wyposażone w klimatyzację, najczęściej umieszczany w specjalnej komorze w okolicach podszybia. Wymiany możemy dokonać sami lub zlecić ją profesjonalistom. Zużyty filtr znacznie ogranicza przepływ powietrza, a nagromadzona w nim wilgoć przedostaje się wraz z tłoczonym powietrzem do wnętrza auta. Należy pamiętać, że pojazdy wyposażone w klimatyzację należy regularnie odgrzybiać, co pomoże zlikwidować rozrost drobnoustrojów odpowiedzialnych za przykre zapachy.