Na dworze temperatury coraz wyższe, a w aucie? Upał, że trudno wytrzymać. Wysoka temperatura powietrza sprzyja uczuciu zmęczenia i rozdrażnienia, co negatywnie wpływa na jakość prowadzenia pojazdu. O czym pamiętać, aby podróż przebiegła bezpiecznie?
Szczęśliwi posiadacze klimatyzacji w aucie mają trochę łatwiej, ale muszą pamiętać o jej rozsądnym używaniu. Zbyt niska temperatura lub za długie używanie zimnego nawiewu może skończyć się niemałym przeziębieniem. Optymalne ustawienie klimatyzacji powinno być o 8-10 stopni niższe od temperatury panującej na zewnątrz, a nawiew lepiej skierować w stronę przedniej i bocznych szyb. Pamiętać należy także o zadbaniu o stan techniczny klimatyzacji.
Przed podróżą zadbaj o uzupełnienie płynu chłodniczego oraz o wycieraczki. W gorące dni występują gwałtowne burze – dobrze, aby pióra sprawnie zbierały wodę.
Jak przetrwać podróż bez klimy?
- Jeśli to możliwe jedź wieczorem i nocą – pamiętaj o odpowiednim wypoczynku przed podróżą.
- Jeśli musisz podróżować w dzień – rób przerwy. Parkuj auto w zacienionym miejscu, a przed wyruszeniem w dalszą drogę przewietrz kabinę otwierając na kilka minut wszystkie drzwi.
- Załóż lekkie, wygodne, przewiewne ubranie.
- Nawadniaj organizm (pij wodę lub napoje izotonicznej) – dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Pij często, niewielkimi łykami. Korzystaj z małych butelek z wodą – duże mogą stanowić niebezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania.
- Używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV – oślepiające słońce może być niebezpieczne.
- Wybierz trasę – czasami lepiej pojechać dłuższą drogą, aby uniknąć korków i niepotrzebnych nerwów.
- Chroń swoich pasażerów – korzystaj z mat i osłon przeciwsłonecznych.
Wbrew pozorom najwięcej wypadków zdarza się przy pięknej pogodzie, kiedy spada koncentracja i szybciej przychodzi zmęczenie.
Na upały kiepsko reaguje także pojazd
- Zbyt długa podróż w upale może doprowadzić do przegrzania silnika. Co wtedy? Zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu, najlepiej w cieniu i pozwól mu stopniowo się schłodzić.
- Temperatury rzędu ok. 30oC powodują szybsze rozładowywanie akumulatora.
- Wysoka temperatura ma wpływ na ciśnienie w oponach i bieżnika, dlatego należy regularnie je kontrolować.
- Upał może doprowadzić do awarii klimatyzacji i elektroniki w samochodzie.
DO ILU STOPNI NAGRZEWAJĄ SIĘ POSZCZEGÓLNE ELEMENTY AUTA?
W ciągu godziny, gdy temperatura na dworze wynosi 35oC, wnętrze samochodu zaparkowanego:
- w pełnym słońcu może nagrzać się do 47 stopni, a niektóre elementy mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę – fotele 51 stopni, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni,
- w cieniu osiągnie temperaturę około 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.
PAMIĘTAJ – PARKUJĄC NAWET NA CHWILĘ – NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA, ANI ZWIERZĘCIA W AUCIE