Zabranie roweru na wakacyjny wyjazd tylko pozornie jest prostym zadaniem. Żeby zrobić to profesjonalnie i zgodnie z przepisami trzeba się odpowiednio przygotować. Co mieć na uwadze podpowie st. asp. Krzysztof Pisek, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.
O czym należy pamiętać przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu z rowerem?
Należy przede wszystkim pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu naszego roweru. Obowiązkowe wyposażenie to: co najmniej jedno światło z przodu białe lub żółte, co najmniej jedno światło z tyłu czerwone, co najmniej jeden odblask z tyłu koloru czerwonego, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Następnie musimy bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewieźć rower w miejsce, gdzie będziemy wypoczywać.
Rower na dachu, za samochodem na haku czy na platformie, które przewożenie jest najbardziej zgodne z przepisami?
Najbardziej popularnym sposobem transportu rowerów jest ich przewożenie na dachu za pomocą bagażników dachowych. Zaletą jest fakt, że możemy przewozić w taki sposób do czterech rowerów, nie ograniczając jednocześnie przestrzeni wewnątrz samochodu. Wadą jest zwiększenie wysokości naszego pojazdu, co uniemożliwia nam, np. wjazd na parking podziemny.
Przewożenie rowerów na uchwytach zamontowanych na tylnej klapie bagażnika jest również dopuszczalne, jednak musimy pamiętać, aby rower zamontowany na tych uchwytach nie zasłaniał tylnej tablicy rejestracyjnej i tylnych świateł pojazdu. Wadą, w tym przypadku, jest fakt, że rower może nam ograniczyć widoczność w tylnej szybie pojazdu oraz możliwość uszkodzenia lakieru.
Przy przewożeniu rowerów na bagażnikach, czy platformach mocowanych na tylnych hakach problem polega na tym, że tak przewożone rowery zasłaniają tylne światła pojazdu i tylną tablicę rejestracyjną, co zgodnie z art. 60 ustęp 1 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jest wykroczeniem. W przypadku ujawnienia przez policjanta takiej sytuacji, ma on prawo nałożyć na kierującego mandat karny 100 zł. oraz 3 punkty karne. Policjant może również uniemożliwić kierującemu dalszą jazdę z platformą lub bagażnikiem zamontowanym na tylnym haku, gdyż taka sytuacja powoduje zagrożenie w ruchu drogowym. Niektóre platformy mają powtórzone światła tylne oraz miejsce na zamocowanie tablicy rejestracyjnej, jednak polskie przepisy nie dopuszczają przełożenia tablicy z pojazdu na platformę, gdyż zgodnie z warunkami technicznymi pojazd musi być wyposażony w dwie tablice rejestracyjne, umieszczone w miejscach do tego przeznaczonych. Kierujący nie otrzyma również w Wydziale Komunikacji trzeciej tablicy rejestracyjnej, ponieważ zgodnie z przepisami wydziały komunikacji wydają tyle tablic, ile jest wymaganych do danego typu pojazdu.
W związku z powyższym, aby przewożenie rowerów na platformach, czy też bagażnikach mocowanych na tylnym haku było dopuszczalne, niezbędne są zmiany w przepisach prawnych.
Jak najbezpieczniej przewozić rower?
Myślę, że najbezpieczniej przewozić rowery na bagażnikach dachowych, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności związanych z prawidłowym zamontowaniem zarówno bagażnika dachowego, jak i samych rowerów na bagażniku. Powinniśmy mocować bagażnik i rowery zgodnie z instrukcją.
Jak bezpiecznie przewieźć kilka rowerów?
Tak jak wspomniałem wcześniej, na bagażniku dachowym możemy przewieźć do 4 rowerów, w zależności od ich wielkości. Jeżeli zajdzie potrzeba przewiezienia większej ilości rowerów, możemy do tego wykorzystać przyczepki samochodowe. Należy tutaj jednak pamiętać, że i w tym przypadku muszą być spełnione warunki bezpieczeństwa, poprzez właściwe zamontowanie rowerów, natomiast hak holowniczy zamontowany w pojeździe musi być poddany badaniu technicznemu i wpisany do dowodu rejestracyjnego.
Czy są jakieś inne, dozwolone sposoby przewożenia rowerów?
Istnieje możliwość przewożenia roweru za przednimi fotelami. Nie jest to jednak możliwe we wszystkich pojazdach, a poza tym możemy to zrobić pod warunkiem, że nie zamierzamy przewozić w pojeździe więcej niż jednej osoby. Rower przewożony w pojeździe powinien być odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczaniem się, aby nie powodował zagrożenia dla osób, które znajdują się w pojeździe. W nowszych modelach niektórych marek pojazdów są montowane fabrycznie do podłogi za przednimi fotelami odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym po zdjęciu przedniego koła roweru, jest on mocowany widelcem do uchwytu przytwierdzonego do podłogi. Jednak ten sposób nie pozwala na transport więcej niż dwóch rowerów.
Nieprawidłowym przewożeniem rowerów ryzykujemy bezpieczeństwo, czy wiąże się to także z mandatem?
Tak jak już wcześniej wspominałem, przewożenie roweru na platformie lub bagażniku mocowanym na haku holowniczym może się skończyć mandatem w kwocie 100 zł. i 3 punktami karnymi oraz uniemożliwieniem dalszej jazdy. W Ustawie Prawo o ruchu drogowym, w art. 61 określony jest również obowiązek nakładający na kierującego przewożenie wszelkich ładunków w taki sposób, aby nie zagrażały innym uczestnikom ruchu drogowego. Niestosowanie się do tego obowiązku jest wykroczeniem, za które może zostać nałożony na kierującego mandat karny.
Co poradziłby Pan osobom wybierającym się na wakacje z własnym sprzętem rowerowym?
Na pewno bardzo ważną sprawą jest, aby przygotować rower i samego siebie do tego typu formy wypoczynku. Zadbajmy o wyposażenie naszego roweru. Przypomnijmy sobie również zasady poruszania się rowerem po drogach i ścieżkach rowerowych. Zadbajmy także o inne wyposażenie, które nie jest obowiązkowe, ale bez którego trudno o przyjemną wycieczkę rowerową. Należy pamiętać o zestawie naprawczym, ponadto powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju, który nie będzie powodował wychłodzenia ani przegrzania organizmu. Bardzo ważne jest, abyśmy zaopatrzyli się w odpowiednią ilość płynów do picia. Dbajmy również o to, aby po zmroku być dobrze widocznym dla innych kierujących. Na drodze zachowajmy zdrowy rozsądek i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego. Te wszystkie elementy w większym lub mniejszym stopniu mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, które jest najważniejsze.
Dziękujemy za rozmowę, a aktywnie wypoczywającym życzymy bezpiecznej podróży i długich tras rowerowych 🙂