Sezon wakacyjny to okres, kiedy wybieramy się na wyczekany urlop. Z rodziną lub przyjaciółmi, w Polsce albo za granicą, pociągiem, autobusem, samolotem, ale również samochodem. Jak odpowiednio przygotować nasze auto do nawet dalekiej podróży? To bardzo proste, ale trzeba zacząć odpowiednio wcześnie.
Stan auta – sprawdź dwa razy
Podstawowym czynnikiem, który zapewni nam bezpieczeństwo jazdy jest stan techniczny pojazdu. Bardzo ważne jest właściwe ciśnienie w oponach (informację o prawidłowym ciśnieniu znajdziemy na naklejce na słupku przy drzwiach kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub w instrukcji pojazdu). Sprawdzenia dokonujemy dwukrotnie – na miesiąc oraz na dwa tygodnie przed wyjazdem. Jeśli ciśnienie się nie zmieniło to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jeśli zaś jest inne, należy udać się do warsztatu samochodowego. Należy zwrócić uwagę także na głębokość bieżnika – nie powinna być mniejsza niż 3 milimetry. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o ilość paliwa zużywanego w trasie, konieczna jest wymiana filtra kabinowego (jeśli od poprzedniej wymiany przejechaliśmy 15 tys. kilometrów). Co 20 tysięcy kilometrów natomiast należy sprawdzić stan amortyzatorów. Przyjrzeć się powinniśmy także układowi hamulcowemu. Jakiekolwiek niepokojące oznaki (na przykład wydłużenie drogi hamowania, szybko zmieniający się poziom płynu lub jego ślady na oponach) powinny nas skłonić do odwiedzenia warsztatu. Podobnie w przypadku akumulatora – musi być odpowiednio naładowany. Trzeba też zwrócić uwagę na poziom płynów eksploatacyjnych – chłodniczego, hamulcowego i do spryskiwaczy, oleju oraz stan wycieraczek i w razie potrzeby uzupełnić braki.
Planowanie trasy
Przed wyjazdem dobrze jest zaplanować trasę. Znając jej przebieg unikniemy stresu, irytacji oraz zmęczenia spowodowanego staniem w korkach i błądzeniem. Dobrze jest poświęcić chwilę na dokładne przeanalizowanie trasy, wyszukanie informacji na temat utrudnień na drogach, zapoznanie się z ewentualnymi objazdami oraz zaplanowanie postojów. Planując trasę powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby poruszać się głównymi, dobrze oznakowanymi drogami, przy których znajdują się miejsca postojowe, parkingi, stacje benzynowe i restauracje. Poza nawigacją GPS oraz aplikacjami mobilnymi z pewnością przyda nam się także tradycyjna mapa.
Pakowanie
Pakując nasze bagaże należy kierować się prostą zasadą – największe i najcięższe bagaże umieszczamy na samym dole. Jeśli jest potrzeba, należy przymocować je specjalnymi pasami, a w przypadku samochodów typu kombi zainstalować odpowiednie odgrodzenie. Pamiętać należy o w miarę równomiernym obciążeniu samochodu, a przede wszystkim o wyjęciu z bagażnika rzeczy, które na pewno nie przydadzą nam się w podróży – dodatkowy, niepotrzebny bagaż negatywnie wpływa na obciążenie pojazdu, co w efekcie zwiększa zużycie paliwa. Z kolei gaśnicę i trójkąt odblaskowy warto mieć pod ręką (w bagażniku, ale schowany tak, abyśmy bez trudu mogli po niego sięgnąć), a zestaw apteczny w podręcznej torbie. Wedle przepisów apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia auta, ale warto ją mieć, ponieważ może się przydać w każdej chwili. Nie powinniśmy też zapominać o kole zapasowym. Obecnie większość aut wyposażona jest w tak zwany zestaw naprawczy, ale pozwala on na naprawienie jedynie niewielkiej szkody. W przypadku poważniejszej usterki będziemy zmuszeni do kontaktu z pomocą drogową. Jeśli chodzi o napoje i przekąski, zabieramy ze sobą ulubione smakołyki oraz wodę. Podróżowanie samochodem z dziećmi lub zwierzętami wymaga specjalnego przygotowania. Artykuł na ten temat znajdziecie na kolejnych stronach niniejszego wydania.
Wypoczynek przed podróżą
Przed podróżą trzeba odpocząć. Należy zadbać o ilość i jakość snu zanim zaczniemy prowadzić auto. Na dzień przed wyjazdem zrezygnujmy z alkoholu, obfitych i ciężkostrawnych posiłków, a także gazowanych napojów. Wieczór spędźmy z książką lub filmem. Podczas prowadzenia auta zadbajmy o swój komfort jazdy. Odpowiednio ustawmy fotel oraz zagłówek. Co jeszcze może umilić i ułatwić nam podróż? Dodatkowe wyposażenie auta w postaci osłon przeciwsłonecznych na szyby i mat masujących.
Postoje w trakcie jazdy
Przerwy w podróżowaniu pełnią dwojaką funkcję. Z jednej strony pozwalają na przysłowiowe rozprostowanie kości, odpoczynek, posiłek oraz przygotowanie się do kontynuacji jazdy. Z drugiej, mają kluczowe znaczenie dla odpoczynku naszego wzroku. Prowadząc auto skupiamy się głównie na patrzeniu przed siebie, a jednostajny obraz w pewnym stopniu osłabia ruch gałki ocznej oraz zwalnia proces reakcji na zmiany otoczenia. Poza tym suche powietrze z klimatyzacji może podrażniać oczy i przez to ograniczać ostrość widzenia. Przydatne są zatem krople do oczu potocznie zwane sztucznymi łzami, a podczas postoju warto po prostu zamknąć na chwilę oczy.
Aplikacje przydatne w podróży
Obecnie dostępny jest szereg aplikacji mobilnych, które z pewnością przydadzą się podczas podróży. Utrudnienia na trasie, roboty drogowe, stacje benzynowe, restauracje i hotele, czy miejsca parkingowe – to tylko niektóre funkcje oferowane przez obecnie dostępne aplikacje, które ułatwią nam podróż, jej planowanie i ogólny przebieg. Abyśmy mogli wykorzystać ich funkcjonalności, nie zapomnijmy o ładowarce samochodowej oraz o uchwycie na telefon komórkowy. Pamiętajmy – podczas podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo i zasada ograniczonego zaufania!