Sprzątanie samochodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza po zimie, kiedy pogoda nieustannie się zmieniała. Śnieg oraz błoto zmieszane z solą i piaskiem dały się we znaki karoserii i podwoziu auta. Zacieki na lakierze to tylko niewielka część tego, co znajduje się na spodach naszych samochodów. Również wnętrze prosi się o porządki.
Warto korzystać z dłuższych dni, aby przygotować swojego auta do wiosennych podróży.
Gruntowne sprzątanie zalecamy rozpocząć od wnętrza pojazdu. Warto wyposażyć się w worki na śmieci, gąbki, odkurzacz oraz środki przeznaczone do czyszczenia tapicerki, szyb i kokpitu.
PAMIĘTAJMY O SCHOWKACH
Należy pamiętać, by przed rozpoczęciem sprzątania dokładnie oczyścić auto ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Posegregujmy je na te, które się jeszcze przydadzą, np. skrobaczka do szyb, szczotka oraz na takie, które są zbędne, np. puste kubki po kawie, opakowania po batonach, czy butelki z niedopitymi napojami. Narzędzia, które nie miały dotąd miejsca, warto spakować do pudełka lub specjalnej torby. Nie wolno zapomnieć o uprzątnięciu rzeczy ze schowków, przegródek, kieszonek i (często pomijanej) popielniczki. Nawet, jeśli z pojazdu korzystają osoby niepalące, to właśnie tam magazynuje się kurz, papierki po słodyczach czy wydruki paragonów. Nie miejmy skrupułów i zróbmy sumienną segregację. Skoro nie używaliśmy czegoś przez dłuższy czas, możemy być pewni, że już nie będziemy tego używać. Sprawdźmy daty przydatności wszystkich preparatów. Zróbmy porządek z pootwieranymi opakowaniami produktów, które już wyschły lub straciły swoje właściwości.
ODKURZANIE
Odkurzanie jest najbardziej czasochłonną czynnością w całym sprzątaniu auta. Precyzyjne sprzątanie umożliwiają odpowiednie końcówki lub przystosowany do tego odkurzacz samochodowy, który swoimi niewielkimi gabarytami ułatwia pracę. Trzeba pamiętać o wszystkich szczelinach i zakamarkach, również tych trudno dostępnych, np. szyny pod fotelami i kieszonki. Dokładne odkurzanie pozwoli usunąć piasek, sierść, okruchy czy pozostałości po przewożeniu świątecznej choinki. Nie pomińmy bagażnika. Warto odkurzyć również uszczelki oraz to, co kryje się pod nimi.
DESKA ROZDZIELCZA
Najbardziej popularnym sposobem na czyszczenie kokpitu z zabrudzeń i kurzu jest używanie specjalistycznego sprayu. Często jednak popełniamy błąd stosując go bezpośrednio na deskę rozdzielczą. Po takim zastosowaniu robią się tłuste plamy, które ciężko się rozsmarowuje. Dodatkowo preparat trafia na szybę, z której trudno go usunąć. Najlepszym sposobem jest użycie ściereczki, na którą rozpylimy produkt, a następnie użycie jej na wybrane części kokpitu. Dzięki temu, produkt będzie równomiernie naniesiony, a my będziemy mieli pewność, że nie pozostaną po nim zacieki. Warto również mieć w samochodzie paczkę chusteczek do szybkiego czyszczenia zabrudzeń, np. takich nawilżających. Doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami deski rozdzielczej.
CZYSZCZENIE TAPICERKI
Po dokładnym jej odkurzeniu należy wybrać produkt, który będzie odpowiedni do rodzaju obicia tapicerki. Najłatwiejsza w utrzymaniu jest tapicerka skórzana – trudniej ją ubrudzić, a do jej czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka. Specjalistyczne produkty do tego rodzaju obicia, pozwolą wyczyścić zabrudzenia i zaimpregnować powierzchnię. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby preparat był delikatny i nie zostawiał tłustej warstwy. Do czyszczenia tapicerki materiałowej możemy użyć specjalistycznych środków lub szamponu do prania dywanów. Należy pamiętać, że po tak gruntownym czyszczeniu tapicerka musi wyschnąć, by uniknąć wilgoci w samochodzie.
SZYBY
Od stanu czystości szyb zależy nasze bezpieczeństwo podczas podróży. Poza odpowiednim płynem do spryskiwaczy, ważne są też środki do czyszczenia. Do usuwania zabrudzeń na szkle możemy użyć takiego samego produktu, który stosujemy w domu podczas mycia okien, jednak warto zainwestować w preparat specjalnie przeznaczony do szyb samochodowych. Mamy wtedy pewność, że jest on bezpieczny dla lakieru i dokładniej oczyści z brudu czy owadów, nie pozostawiając smug. Warto sprawdzić czy taki środek posiada składniki zapobiegające osadzaniu się pary wodnej oraz brudu we wnętrzu pojazdu.
MYCIE KAROSERII I NIE TYLKO
Kiedy już uporamy się z wnętrzem auta, należy zadbać o karoserię i podwozie pojazdu. Jeżeli zdecydujemy udać się na myjnię, warto wykupić program z czyszczeniem podwozia oraz woskowanie. Po zimie kondycja naszego auta mogła ulec pogorszeniu. Zmieniająca się pogoda, odwilż, śnieg, błoto, piasek z solą czy dziury na jezdni często wyrządzają szkody. Najbardziej cierpią zewnętrzne części naszego pojazdu. Rysy mogą doprowadzić do odprysków, a te z kolei wywołać ogniska korozji. Decydując się na samodzielne mycie samochodu musimy wybrać odpowiednie środki czyszczące zwracając uwagę na to, czy są wydajne, bezpieczne dla różnych typów lakieru, zawierają wosk lub inny środek nabłyszczający. By nie uszkodzić lakieru podczas pielęgnacji najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnej gąbki, jednak pamiętajmy by często ją płukać i zmieniać wodę, ponieważ drobinki piachu i zabrudzeń mogą rysować karoserię. Warto także zaopatrzyć się w wosk do wcierania. Sprawia on, że nasze auto nie tylko staje się lśniące, ale także w znaczny sposób spowalnia osadzanie się brudu. Po dokładnym wyczyszczeniu całego auta warto udać się do specjalisty by przeprowadzić przegląd zawieszenia. Po zimie mogły zostać uszkodzone wahacze, tuleje czy inne elementy układu kierowniczego. Podczas kontroli należy również sprawdzić działanie układu hamulcowego i akumulatora, a także zadbać o kontrolę wszystkich płynów.
Jazda zadbanym samochodem sprawia dużą przyjemność, nawet jeśli ma on swoje lata, a na liczniku widać tysiące przejechanych kilometrów. Wypielęgnowane auto, to nie tylko mycie i sprzątanie jego wnętrza. Utrzymanie w dobrym stanie wszystkich podzespołów pojazdu pozwoli cieszyć się nim na dłużej.