Deszcz, śnieg, oblodzenia na drodze czy silny wiatr potrafią znacznie utrudnić jazdę samochodem. To właśnie w tym okresie zdarza się najwięcej kolizji i wypadków drogowych. Możemy być zarówno poszkodowanym jak i sprawcą zdarzenia drogowego. W niniejszym artykule podpowiemy co zrobić, gdy zdarzy nam się stłuczka lub wypadek.
JAK TO ODRÓŻNIĆ?
Kolizję często potocznie nazywamy stłuczką i już samo takie określenie wskazuje, iż rozmiar szkód jest niewielki. Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego, co najmniej jeden z uczestników ponosi śmierć lub uszczerbek na zdrowiu. To wszelkiego rodzaju stłuczki i inne drobne zdarzenia drogowe, w których nie ucierpiała żadna osoba lub leczenie poszkodowanych trwało maksymalnie 7 dni.
EMOCJE NA WODZY
Stłuczka jest dla każdego kierowcy zdarzeniem nagłymi zaskakującym. Nie ma znaczenia czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym, zawsze towarzyszy nam stres i zdenerwowanie. W takich okolicznościach trudno zachować zimną krew oraz z rozwagą przemyśleć jak się zachować. Jeśli stłuczka przytrafia nam się po raz kolejny jesteśmy już mądrzejsi o te doświadczenia. Jeśli jednak jest to pierwszy raz, warto zapoznać się z naszymi poradami, aby krok po kroku przebrnąć przez te niemiłe procedury.
CO ROBIĆ?
W przypadku stłuczki usuwamy pojazd z jezdni tak, aby nie utrudniał poruszania się po drodze innym pojazdom. Jeśli nie ma takiej możliwości wówczas oznaczamy miejsce trójkątem ostrzegawczym. Co istotne, na autostradzie, a także drodze ekspresowej, trójkąt należy ustawić 100 metrów przed miejscem wypadku, zaś na pozostałych drogach 30 do 50 metrów.
PIERWSZA POMOC
Jeśli są poszkodowani należy obejrzeć ich obrażenia i ocenić, czy jest potrzeba wezwania karetki pogotowia. W trakcie oczekiwania na służby medyczne mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie grożą nam żadne sankcje karne za niewłaściwie udzieloną pierwszą pomoc, natomiast możemy być pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli nie udzielimy pomocy poszkodowanemu.
DODATKOWE SŁUŻBY
Wzywamy straż pożarną, jeśli ktoś zaklinował się w aucie lub potrzebna jest pomoc przy usuwaniu rozlanych na drodze niebezpiecznych substancji lub przewożonego towaru. Jeśli wypadek jest poważny, strony zdarzenia nie mogą się dogadać co do jego przebiegu lub stan sprawcy zdarzenia wskazuje na spożycie alkoholu, czy innych środków odurzających, należy wezwać policję.
OŚWIADCZENIE
Niektóre uszkodzenia mogą nie być widoczne gołym okiem albo ujawnią się za jakiś czas, w trakcie użytkowania pojazdu. Dlatego warto spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym (wzór zamieszczamy poniżej artykułu).
TELEFON DO UBEZPIECZYCIELA
O zdarzeniu warto poinformować ubezpieczyciela sprawcy. Wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i zgłosić szkodę komunikacyjną. Zakład ubezpieczeniowy wyśle rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu poszkodowanego, celem dokonania oględzin i wyceny szkody.
W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkodę można również zgłosić on-line. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może ocenić szkodę tylko na podstawie zgłoszenia i zaproponować nam kwotę, która jego zdaniem pokryje naprawę samochodu. Jeśli uznamy, że zaproponowana kwota faktycznie pokryje naprawę naszego auta, procedura odszkodowawcza zostaje zakończona, a ubezpieczyciel przeleje umówioną kwotę na nasze konto. Jeśli nie, możemy poprosić o ponowną wycenę.