Trwająca pandemia sprawiła, że DYSTANS – DEZYNFEKCJA – MASECZKA stały się standardami. Pamiętamy, aby często myć dłonie, używać rękawiczek jednorazowych w miejscach publicznych i przestrzegać szeregu zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Ponieważ wirus potrafi przetrwać na powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, warto poświęcić trochę czasu właściwej dezynfekcji samochodu, zwłaszcza że spędzamy w nim sporo czasu.
Dezynfekcja samochodu – od czego zacząć?
Dezynfekcję należy zacząć od najczęściej dotykanych powierzchni: klamek zewnętrznych i wewnętrznych, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, kierunkowskazów i wycieraczek, przycisków na radioodbiorniku i panelu sterowania klimatyzacją, następnie przejść do mycia tapicerki foteli, pasów bezpieczeństwa, lusterek i podłokietników, uchwytów i dźwigni regulacji siedzeń na fotelach kierowcy i pasażera. Podczas mycia należy uważać na wrażliwe powierzchnie, takie jak ekrany dotykowe i elektronika, aby nadmierną wilgocią i nieodpowiednim preparatem nie uszkodzić ich.
Do mycia wystarczą popularne produkty, które każdy ma w swoim domu: mydło, woda i roztwory alkoholowe, takie jak chusteczki dezynfekujące zawierające co najmniej 70% alkoholu izopropylowego. Podobnie jak dla skutecznej dezynfekcji rąk, należy myć je przez 20 sekund, tak samo dzieje się również w przypadku wewnętrznych powierzchni samochodu. Każdy produkt potrzebuje kilku sekund na unicestwienie wirusa, więc nie należy się spieszyć z myciem.
Podczas czyszczenia wnętrza samochodu trzeba założyć jednorazowe rękawiczki, aby uchronić się przed wszelkimi możliwymi zanieczyszczeniami.
Szczególną uwagę należy poświęcić kierownicy, ponieważ jest ona szczególnym siedliskiem zarazków, porównywalnym z toaletą publiczną.
Niewskazane środki dezynfekcji
Nie zaleca się używania w samochodzie wybielaczy, nadtlenku wodoru lub produktów na bazie amoniaku, nawet jeśli zabijają wirusa. Mogą uszkodzić tapicerkę, plastik i inne powierzchnie we wnętrzu.
Niezbędnik kierowcy w dobie pandemii
W czasie pandemii w naszych samochodach nie może zabraknąć podstawowych środków higieny osobistej:
Kiedy należy zdezynfekować auto?
Dezynfekcja jest zabiegiem prewencyjnym, jeśli jednak ktoś w gospodarstwie domowym zachorował na COVID-19 lub inną infekcję, taką jak grypa, to konieczna jest szczególnie dokładna dezynfekcja i czyszczenie powierzchni w domu i samochodzie wykonana samodzielnie lub przez profesjonalne firmy czyszczące.
Dezynfekcja innych pojazdów:
Motocykl, rower i inne środki transportu wymagają także dokładnego mycia tych elementów, które najczęściej są dotykane.
Z pewnością najskuteczniejszym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 jest pozostanie w domu i unikanie podróżowania, ale tym, którzy muszą wyjeżdżać i współdzielić samochód pozostaje regularna dezynfekcja i czyszczenie jako najskuteczniejsza metoda zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.