Polska obfituje w zabytki oraz atrakcje turystyczne. Malownicze jeziora mazurskie lub zapierające dech w piersiach górskie widoki, pełne skarbów zamki lub pomników przyrody parki narodowe – możliwości jest wiele. Zapraszamy do wspólnej podróży po wybranych zakątkach naszego kraju.
Pomorze – historyczne atrakcje
Niezależnie od tego, czy wybieracie się nad polskie morze celem zażywania kąpieli słonecznych, czy też planujecie bardziej aktywnie spędzić czas, warto odwiedzić rejon Pomorza Zachodniego. Wyspa Wolin to miejsce nie tylko dla miłośników wikingów. Latem odbywa się tu jedyny w swoim rodzaju Festiwal Słowian i Wikingów. Jeśli ciekawią Was także inne aspekty z zakresu historii to w Trzęsaczu czekają na Was ruiny XV wiecznego kościoła gotyckiego. Zachowała się jedynie południowa ściana, a to ze względu na podmywanie lądu przez fale – w ciągu ostatnich 500 lat morze „zabrało” ze sobą aż 2km lądu! Dalej, w promieniu kilkunastu kilometrów od Trzęsacza znajduje się jezioro Resko Przymorskie, a w nim niemiecki samolot, który transportował zawartość legendarnej, bursztynowej komnaty. Jeśli lubicie wojskowe klimaty, to przy trasie Kołobrzeg – Koszalin macie okazję przejechać się prawdziwym czołgiem. Z kolei Koszalin wraz ze Świętą Górą Chełmską to przykład promocji kultury łużyckiej. Na wyspę Wolin prowadzi trasa europejska E65, a do Koszalina E28 oraz droga krajowa nr 11. Wybierając się w te rejony pamiętajcie o zatankowaniu auta – Stacja HUZAR czeka na Was przy ulicy Gdańskiej 31 w Koszalinie. Jeśli wybieracie się w rejon pomorskiego, na przykład na Hel, koniecznie odwiedźcie zamek krzyżacki w Malborku lub zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie – atrakcje te, położone w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Gdańska, z pewnością dostarczą Wam niezapomnianych przeżyć. W Grudziądzu z kolei na zobaczyć można Plac Miłośników Astronomii, Cytadelę i Bramę Wodną, a stąd już niedaleko na Mazury. Jeśli zabraknie Wam benzyny to zapasy możecie uzupełnić na stacjach HUZAR w Grudziądzu lub w Rogóźnie.
Warmia i Mazury – rekreacja i wypoczynek
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to bogactwo szlaków żeglownych oraz rowerowych, ale także obszar, na którym zachowały się pozostałości po okresie, gdy Mazury przynależały do Prus Wschodnich. Na przykład w Giżycku zwiedzić możemy Twierdzę Boyen, otoczoną murem o długości ponad 2,3 km. Strategiczną funkcją tej budowli była blokada przepływu pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, a następnie obrona przed armią rosyjską. Po roku 1945 budowla trafiła w ręce Wojska Polskiego. Aby dotrzeć do twierdzy, należy przedostać
się przez most obrotowy, który jest jedyną tego typu atrakcją na terenie Mazur. Nieopodal Giżycka znajduje się tzw. Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera z okresu II Wojny Światowej. Pasjonatów historii zainteresuje też zamek krzyżacki w Niegocinie, którego podzamcze dało zaczątek istnienia miasta. Jeśli w podróży nabierzecie ochoty na dobrą kawę to zapraszamy na stacje HUZAR, które zlokalizowane są w większych mazurskich miejscowościach, takich jak Mrągowo, Giżycko, Biskupiec, Węgorzewo, Ełk i Pisz. Stąd możecie udać się na zwiedzanie obszaru wschodniej Polski.
Wschodnia Polska – zabytki przyrody
Najbardziej urokliwym obszarem wschodniej Polski jest Roztoczański Park Narodowy. Wjeżdżając do Lublina od strony Warszawy czeka na Was Muzeum Wsi Lubelskiej, a tuż nieopodal stacja benzynowa sieci HUZAR. Roztoczański Park Narodowy obfituje w okazy fauny i flory, jest też miejscem wielu szlaków rowerowych. Jeśli w trakcie podróży zgłodniejecie wpadnijcie na pysznego hot-doga na stacje HUZAR – dwie z nich zlokalizowane są przy drodze krajowej nr 79 (trasa Sandomierz – Kraków).
Południowa Polska – coś dla piechurów
Tatry to najczęściej odwiedzane góry w Polsce. Do Zakopanego droga wiedzie bezpośrednio przez Nowy Targ – gdzie przy ulicy Kolejowej 169 czeka stacja HUZAR. Podobnie stacje czekają na Was przed Nysą lub za Rybnikiem, a jeśli celem Waszej podróży są Sudety to wpadnijcie do Wrocławia.
Zachodnia Polska – festiwale i rozrywka
To, co przede wszystkim przyciąga turystów do zachodniej polski to letnie festiwale i wydarzenia kulturalne. W lipcu i sierpniu w Zielonej Górze odbywa się Lato Muz Wszelakich, czyli cykl koncertów, operetek, spotkań z aktorami i warsztatów tanecznych. Z kolei w położonym nieopodal Wolsztynie możecie zobaczyć Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Dalej czeka na Was Poznań i Gniezno. W pierwszej stolicy Polski przez całe lato odbywa się Królewski Festiwal Artystyczny. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ całym rokiem odbywają się w Gnieźnie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Jeśli w okolicach Zielonej Góry poczujecie zmęczenie – zapraszamy na stacje HUZAR w Wolsztynie, Babimoście i w Żodyniu.
Centralna Polska – kolebka państwowości
Z Poznania do Kruszwicy przez Gniezno prowadzi tzw. Szlak Piastowski. W jego skład wchodzą miasta będące zabytkami dziedzictwa polskiego, a pamiątką z tego wczesnopiastowskiego okresu jest np. Mysia Wieża w Kruszwicy – pozostałość po kruszwickim zamku. Inowrocław i Ciechocinek to miasta słynące przede wszystkim ze swoich walorów uzdrowiskowych, a to za sprawą tężni i solanek. W Bydgoszczy zaś przespacerujecie się wzdłuż tzw. Wenecji Bydgoskiej – to urokliwa część miasta położona nad rzeką Brdą. Dalej możecie udać się do Torunia – miasta słynącego z Kopernika, pierników i planetarium, które każdego roku przyciąga turystów z całej Europy. W położonej nieco dalej miejscowości Golub-Dobrzyń zlokalizowany jest zamek, który stanowi nie lada gratkę dla zwiedzających z całej Europy. Podobnie i tu sieć PSP HUZAR zadbała o to, aby nie zabrakło Wam paliwa – na Kujawach znajdziecie kilka naszych stacji. Naszą podróż kończymy w Płocku – w mieście, które jest siedzibą PSP HUZAR. Warte zobaczenia są najstarsza w Polsce szkoła, działająca nieprzerwanie od 1180 roku – liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, a także Katedra Płocka wybudowana ponad osiem wieków temu. Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku, czyli katedra mariawicka wraz z klasztorem to z kolei siedziba władz Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Zapraszamy także na stację HUZAR w Sikorzu.
Urokliwe miejsca, ich bogata historia, skrywane tajemnice – szczególnie latem zapraszamy Was na wycieczkę po ciekawych zakątkach Polski. Wiele z nich zlokalizowanych jest poza głównymi szlakami turystycznymi, co wcale nie oznacza, że są mniej atrakcyjne – wręcz przeciwnie, ich odkrywanie to nie lada frajda dla całej rodziny. Nie zwlekajcie zatem – już dziś wyruszajcie w podróż z HUZAREM!