Według statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z roku na rok rośnie liczba aut na naszych drogach. Rośnie także liczba kierowców. Tylko do lipca 2017 r. wydano ponad 31 tys. nowych praw jazdy. Czy wobec takich statystyk życie bez samochodu jest w ogóle możliwe?
Z pewnością na tak zadane pytanie wiele osób wykrzyknie – nie, życie bez samochodu w dzisiejszych czasach nie jest możliwe! Trzeba przecież dojechać do pracy, po drodze zawieźć dzieci do szkoły i przedszkola, w drodze powrotnej zrobić zakupy, odebrać telefon z naprawy, kupić dla mamy prezent urodzinowy, przewieźć do domu nową lampę, wyskoczyć do kina … Można by tak wymieniać w nieskończoność. Faktem jest, że w tych i wielu innych sytuacjach posiadanie samochodu jest bardzo pomocne. Możemy sprawnie i szybko dotrzeć na miejsce, pozałatwiać wiele spraw. Auto to także prestiż, a prawo jazdy to powód do dumy.
Jakie jeszcze atuty ma posiadanie czterech kółek? Własny pojazd to przede wszystkim niezależność. I to jest kluczowy argument przemawiający za tym, że samochód jest nam potrzebny. Możemy wyjechać o godzinie, która nam pasuje, bez konieczności dostosowania się do kolegi, który nas podwozi, albo do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Jadąc w dalszą podróż, to my decydujemy, kiedy robimy przystanki i jaką trasą jedziemy. Nie ogranicza nas też ilość bagażu.
Z globalnego punktu widzenia dzięki rozwojowi motoryzacji rozwinęło się wiele gałęzi przemysłu. Transport drogowy zdecydowanie zdominował transport kolejowy. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, aby np. produkty spożywcze, leki czy artykuły AGD dowożone były koleją. Także rozpowszechnienie i ogromny wzrost dostępności usług kurierskich zawdzięcza swoją popularność rozwojowi motoryzacji.
Jest zatem wiele argumentów, przemawiających za tym, że samochód jest nam potrzebny i zwyczajnie ułatwia życie. Ale czy potrzebny oznacza niezbędny? Dla wielu firm z pewnością brak samochodu oznaczałby konieczność zamknięcia biznesu. Jednak nie dotyczy to wszystkich. Jeśli zatem brak samochodu nie oznacza dla Ciebie zagrożenia życia lub zdrowia, utraty intratnego kontraktu czy niemożliwości dotarcia na ważne spotkanie, warto czasem zostawić samochód w domu.
Długie godziny spędzone za kółkiem mogą w niekorzystny sposób odbić się na Twoim zdrowiu. Brak ruchu, wymuszona pozycja za kierownicą mogą powodować bóle kręgosłupa lub problemy z układem krążenia. Drgania, hałas i spaliny samochodów to kolejne niekorzystne czynniki mogące negatywnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu. Ruch jest lekarstwem na wiele dolegliwości. Już 20 minutowy spacer ma korzystny wpływ na układ kostny, sercowo-naczyniowy, a także poprawia nasze podstawowe funkcje, takie jak koncentracja, pamięć czy przetwarzanie informacji. Rezygnacja z samochodu to nie tylko dbałość o naszą kondycję i zdrowie, ale również troska o środowisko.
Z roku na rok rośnie popularność Dnia bez samochodu. W Polsce obchodzony jest od 2004 r., w dniu 22 września. Tego dnia w wielu miastach Polski kierowcy faktycznie rezygnują z jazdy autem, przesiadają się do darmowej komunikacji miejskiej, jadą rowerem lub po prostu idą pieszo. Czy zatem życie bez samochodu jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Rezygnacja z samochodu to dla wielu osób duże wyzwanie, jednak odpowiednie przygotowanie się do tego sprawi, że nie będzie ono takie trudne. Niestandardowe zachowanie, zejście z utartych ścieżek może okazać się ciekawym doświadczeniem. A efekty mogą Was wręcz zaskoczyć.