Każdego dnia na polskich ulicach poruszają się miliony samochodów. Są one wyposażone w wiele systemów oraz udogodnień, obowiązkowych oraz opcjonalnych. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia naszego samochodu są tablice rejestracyjne. Większość z nas wie, że po literach na polskich tablicach rejestracyjnych można stwierdzić, gdzie zarejestrowany jest samochód. Sprawdźmy jak poprawnie rozkodować całą tablicę rejestracyjną. I jakie rodzaje tablic wyróżniamy w Polsce.
Patrząc na zwyczajną tablicę rejestracyjną, możemy zauważyć, że składa się ona z 6 lub 7 znaków koloru czarnego, które są umieszczone na białym tle wraz z niebieskim paskiem z unijnymi gwiazdkami i skrótem PL. Mogą one występować w wersji jednorzędowej, jak i dwurzędowej. Numery rejestracyjne tworzone są z liter od A do Z oraz cyfr od 0 do 9.
Czytając tablicę rejestracyjną od lewej strony widzimy, że pierwsza litera numeru rejestracyjnego to wyróżnik województwa, kolejne 1 lub 2 litery to wyróżnik powiatu (Uwaga! W przypadku samochodów zarejestrowanych w mieście na prawach powiatu występuje tylko 1 litera. Pozostałe auta zarejestrowane poza miastem na prawach powiatu posiadają 2 litery.), kolejne 4-5 cyfr albo kombinacja cyfr i liter to wyróżnik danego pojazdu. Przykładowo, jeśli mamy numer rejestracyjny: ESK 21EA to „E” oznacza województwo łódzkie, następne litery „SK” informują nas, że pojazd zarejestrowany został w powiecie Skierniewickim, a ciąg cyfr i liter „21EA” to po prostu wyróżnik konkretnego pojazdu.
Ciekawym wyjątkiem jest Warszawa. Tu druga litera numeru rejestracyjnego informuje, w jakiej dzielnicy tego miasta, tablica została wydana. Tak więc np. WI to Warszawa Śródmieście, WN – Warszawa Ursynów czy WY – Warszawa Wola.
O ile wyróżnik województwa i powiatu może zawierać w sobie dowolną literę alfabetu, tak w wyróżniku pojazdu nie można stosować liter: B, D, I, O, Z. Dlaczego? Wskazuje się na to, że B jest zbyt podobne do cyfry 8, D z daleka przypomina literę O lub cyfrę zero, I wygląda podobnie jak cyfra 1, a Z może zostać pomylona z cyfrą 2.
Najczęściej na polskich drogach poruszają się samochody na zwyczajnych tablicach rejestracyjnych których „zasadę działania” opisaliśmy powyżej. Jednak to nie jedyny rodzaj tablic, który możemy zaobserwować.
- Tablice indywidualne
Tablice indywidualne mogą zostać wydane właścicielowi pojazdu na jego wniosek, za dopłatą, zamiast tablic zwyczajnych. Na nich są zawarte numery, które składają się z cyfr i liter. Dwie pierwsze wskazują na województwo, w którym pojazd został zarejestrowany natomiast pozostałe od 3 do 5 liter to wyróżnik pojazdu, który możemy spersonalizować (maksymalnie dwie ostatnie litery mogą być zastąpione cyframi). Uwaga! Wyróżnik pojazdu, nie może zawierać treści obraźliwych lub takich, które naruszają zasady współżycia społecznego. Ich koszt wynosi okolice 1000 zł a czas oczekiwania na wyrobienie takich tablic nie jest krótki, może zająć nawet kilka tygodni.
- Tablice zabytkowe
Ten rodzaj Tablic wydawany jest na pojazdy, które mają 25 lat, nie są produkowane od 15 lat oraz są wpisane do rejestru dóbr kultury. Ich cechą charakterystyczną jest żółte tło oraz fakt, że po prawej stronie tablicy znajduje się symbol samochodu lub motocykla. Tablice zabytkowe mogą zostać wydane również na pojazd prototypowy, który nie wszedł do produkcji seryjnej.
- Tablice „zielone”
Potocznie nazywane tablice „zielone” to nic innego jak tablice, które są wydawane dla pojazdów elektrycznych oraz o napędzie wodorowym. Ich tło jest koloru jasnozielonego wraz z czarnymi znakami. Na polskich drogach pojawiły się niedawno, ponieważ zostały wprowadzone na początku 2020 roku. Właściciele, którzy zarejestrowali tego typu pojazdy na tablicach zwyczajnych, mają możliwość ich wymiany na tablice „zielone” z zachowaniem obecnego numeru rejestracyjnego. Dlaczego to może być ważne? Posiadanie takich tablic uprawnia do dodatkowych benefitów takich jak wjazd do stref czystego transportu, jazdy buspasami czy do darmowego parkowania w niektórych miastach.
- Tablice tymczasowe i tymczasowe badawcze
Jak sama ich nazwa wskazuje, są one wydawane dla pojazdów rejestrowanych czasowo. Charakteryzują się białym tłem z czerwonymi znakami. Do września 2002 r. były obowiązkowe przy zmianie właściciela pojazdu. Obecnie wydaje się je tylko na wniosek właściciela. Tablice tymczasowe badawcze są wydawane np. w celu badań homologacyjnych. Dodatkowo posiadacze takich tablic muszą posiadać z przodu i z tyłu czerwone tabliczki z napisem „Jazda Próbna”.
- Tablice profesjonalne
Tablice te zostały wprowadzone na potrzeby takich instytucji jak producenci samochodów, sprzedawców czy jednostek badawczych testujących samochody. Mogą oni złożyć w urzędzie wniosek na konkretną liczbę kompletów tablic oraz rejestracyjnych i blankietów dowodów rejestracyjnych. Tablice takie mogą być zakładane np. na jazdy próbne, testowe czy promocyjne na różne pojazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu niepotrzebne jest każdorazowe rejestrowanie samochodów w urzędzie. Charakteryzują się tłem koloru białego, natomiast litery oraz cyfry są w kolorze zielonym.
- Tablice dyplomatyczne
Bardzo ciekawe są tablice dyplomatyczne, które różnią się od pozostałych tablic. Są one wydawane tylko dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych i konsularnych państw obcych i organizacji międzynarodowych w Polsce oraz ich personelu, korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych, tak więc jest to wąska grupa odbiorców. Sam ich wygląd jest również charakterystyczny. Tło ich jest niebieskie, a litery i cyfry są w kolorze białym. Jako jedyne nie posiadają niebieskiego paska z lewej strony, na którym znajduje się flaga europejska oraz oznaczenie państwa. Składa się ona z 7 znaków, z czego pierwszy zawsze jest literą, która oznacza dane województwo, następne 3 znaki to cyfry, które są wyróżnikiem danego państwa lub organizacji, a kolejne 3 znaki określają przeznaczenie pojazdu. Ewidencję takich tablic na terenie całego państwa prowadzi wojewoda mazowiecki.
- Tablice wojskowe
Na pierwszy rzut oka tablice te nie wyróżniają się od tych zwyczajnych bowiem również zawierają białe tło, na których są czarne litery. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Dwie pierwsze litery, które stanowią wyróżnik miejsca, są zastąpione wyróżnikiem przeznaczenia pojazdu. Pierwszą literą jest zawsze U, natomiast druga litera określa przeznaczenie danego pojazdu. Tak oto UB informuje nas, że jest to pojazd bojowy, UD – autobus czy UI – przyczepy transportowe. Jeśli na końcu rejestracji znajduje się litera T oznacza to, że dany pojazd porusza się na gąsienicach. Ponadto tablice wojskowe mogą być również wykonane (namalowane lub wykonane w formie naklejki) na danym pojeździe.